8ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος Ξάνθης: Με τσουχτερό κρύο, αλλά και μεγάλη διάθεση

Runbeat Team   12:04 28-11-2022

Η χαμηλή θερμοκρασία δεν αποτέλεσε τροχοπέδη στην αθρόα συμμετοχή των δρομέων της Ξάνθης και όχι μόνο στον 8ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο Ξάνθης που πραγματοποιήθηκε χθες (27/11) το πρωί.

Στον ημιμαραθώνιο έγινε πραγματική μάχη στο φινάλε με τον Δήμο Μαγκίνα να φτάνει πρώτος στον τερματισμός με το χρονόμετρο να γράφει 1:10:00. Μόλις δέκα δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Μιχάλης Παρμάκης με 1:10:10, ενώ λίγο πιο πίσω ήταν ο Γιώργος Ιατρουδέλλης με 1:10:34. Η Αναστασία Γαβρίλογλου ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:25:09, δεύτερη ήταν η Μαργαρίτα Ντίνα με 1:29:52 και την 3η θέση κατέλαβε η Βασιλική Καραγεωργάκη με 1:31:37.

Πραγματοποιήθηκε επίσης ένας αγώνας 5 χιλιομέτρων, όπου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Συμεωνίδης με χρόνο 15:04. Ένα λεπτό αργότερα τερμάτισε ο Κωνσταντίνος Ζαΐμης (16:04), ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Χαράλαμπος Δελλής με 16:15.

Πρώτη στις γυναίκες ήταν η Μαρία Λουκίδου με 17:35, δεύτερη ήταν η Ελένη Κουκνάκου με 19:11 και την 3η θέση κατέλαβε η Ευαγγελία Γιαλαμαντζή με 19:55.