«Ασημένιος» ο Φραντζεσκάκης, «χάλκινος» ο Αναστασάκης στο Βαλκανικό

Runbeat Team   16:58 26-06-2021

Άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Χρήστος Φραντζεσκάκης και Μιχάλης Αναστασάκης δείχνοντας ότι δύσκολα θα χάσουν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Οι δύο αθλητές μας κατέκτησαν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα έχοντας βολές πάνω από τα 72μ. Πιο συγκεκριμένα ο Χρήστος Φραντζεσκάκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με καλύτερη βολή στα 72.74μ., ενώ είχε επίσης βολές στα 72.24μ., 71.29μ., 71.06μ. και 69,94μ.

Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος είχε την καλύτερή του βολή στην 6η του προσπάθεια στέλνοντας τη σφύρα στα 72.02μ. Ο Χανιώτης σφυροβόλος είχε επίσης βολές στα 71μ., 70.16μ., 69,37μ. και 68,63μ. Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές βρίσκονται εντός πρόκρισης με βάση το ranking και πλέον μένει να επισημοποιηθεί κιόλας.

Νικητής αναδείχτηκε ο Τούρκος Εσρέφ Απάκ με καλύτερη βολή στα 73.60μ.