Βαλκανικό Κ18: Με έξι μετάλλια επιστρέφει στις αποσκευές της η Ελληνική αποστολή!

Runbeat Team   9:55 03-09-2023

Έξι μετάλλια κατέκτησαν τα μέλη της ελληνικής αποστολής στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών Κ18, που πραγματοποιήθηκε στην πόλη Σεβάστεια της Τουρκίας. Οι Έλληνες αθλητές πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις και απέκτησαν σημαντικές εμπειρίες από την μεγάλη διοργάνωση.

Η Μαρία Ραφαηλίδου ήταν για μία ακόμη φορά από τις πρωταγωνίστριες αφού κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε δισκοβολία και σφαιροβολία με 45,79 μ. και 15,94 μ., αντίστοιχα.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 60,20 μ. στη σφυροβολία, αλλά και η Γεωργία – Θεοφανία Κατσαρού στον ακοντισμό με 50,95 μέτρα. Ο Νικόλας Σιδηρένιος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 71,30 μ. και η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου ήταν τρίτη στα 100 μ. εμπ. με 14.18. Τα μέλη της ομάδας θα λάβουν σε δύο εβδομάδες μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, στον τελευταίο τους αγώνα πριν την έναρξη της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ18 είχαν την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας σε μία ακόμη διεθνή διοργάνωση τη φετινή σεζόν και να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες, τις οποίες θα εξαργυρώσουν τα επόμενα χρόνια στα στάδια εντός και εκτός συνόρων.