Βαλκανικό: Με δώδεκα μετάλλια επιστρέφει από την Κωνσταντινούπολη η Εθνική!

Runbeat Team   19:36 10-02-2024

Με 12 μετάλλια (2 χρυσά, 5 ασημένια, 5 χάλκινα) θα επιστρέψει η εθνική μας από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Κωνσταντινούπολης. Η ομάδα μας, ένα συνονθύλευμα παλιών και νέων, κατάφερε να φέρει καλά αποτελέσματα, μία μόλις εβδομάδα από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του ΣΕΦ. Σε ένα γνώριμο πλέον στάδιο για τους περισσότερους σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, σε μια εποχή όπου η αγωνιστική δράση κορυφώνεται.

Στη διάρκεια των αγώνων οι διοργανωτές βράβευσαν τις εθνικές ομοσπονδίες για την συνεισφορά τους στην Βαλκανική Ένωση. Την Ελληνική Ομοσπονδία εκπροσώπησε ο γενικός της γραμματέας Γιώργος Γιατρουδάκης, που παρέλαβε την τιμητική πλακέτα. Στη διάρκεια της εκδήλωσης τιμήθηκε και ο ειδικός γραμματέας του ΣΕΓΑΣ, Παναγιώτης Δημάκος για την πολύχρονη προσφορά του τόσο στη Βαλκανική Ένωση όσο και στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου έτρεξε στον προκριματικό των 60 μ. και φρόντισε από νωρίς να δείξει την εξαιρετική της κατάσταση. Η νεαρή τερμάτισε σε 7.24 και βελτίωσε το 7.26, που ήταν το ρεκόρ της από πέρυσι και το είχε πετύχει στο ίδιο στάδιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2023. Η αθλήτρια λίγο αργότερα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 7.30 σε μια κούρσα όπου έμεινε λίγο πίσω στην εκκίνηση της, ωστόσο κατάφερε να περάσει πρώτη τη γραμμή τερματισμού. Στην ίδια απόσταση η Άρτεμις Αναστασίου ήταν τέταρτη με 7.44, ενώ στον προκριματικό πέτυχε 7.45. Ο Θοδωρής Βροντινός έφυγε καλά στην εκκίνηση αναπτύχθηκε μετά τα 30 μ. και τερμάτισε εύκολα πρώτος στην προκριματική σειρά με 6.69, επίδοση κοντά στο 6.68. Ο αθλητής του Χάρη Βαρυτιμίδη διανύει πολύ καλή και σταθερή σεζόν. Σε εξίσου καλή κατάσταση είναι και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος που πέτυχε 6.69 στον προκριματικό λίγες ημέρες από το 6.68 στη Γαλλία, που είναι το ρεκόρ του στην απόσταση. Οι Βροντινός κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό με 6.71 και ο Νυφαντόπουλος την έκτη με 6.74.

Το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ πήγε στον Γιάννη Ρίζο με άλμα στα 5,40 μέτρα. Ο αθλητής του Νίκου Βαρσάμη στη συνέχεια δοκίμασε στα 5,50 μ. ύψος όμως δεν κατάφερε αυτή τη φορά να ξεπεράσει. Ο αθλητής πέρασε με την πρώτη τα 5,20 μ. και έπειτα τα 5,40 μέτρα.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στο τριπλούν ο Νίκος Ανδρικόπουλος, που στο έκτο του άλμα πέτυχε 16,25 μ. και σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια. Ο αθλητής είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 15,44 μ. και 15,96 μέτρα. Ο Δημήτρης Τσιάμης ήταν τρίτος με 16,13 μ. και έγκυρα ακόμη άλματα στα 15,79 μ., 15,91 μ., 16,11 μ., και 15,61 μέτρα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Λεβόν Αγκασιάν με 16,28 μέτρα.

Η Ελένη Πόλακ και η Αριάδνη Αδαμοπούλου ξεπέρασαν αμφότερες τα 4,30 μ. και κατέλαβαν τη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα στο επί κοντώ. Η Πόλακ ξεκίνησε με έγκυρο άλμα στα 4,25 μ., άφησε τα 4,25 μ και πέρασε με την πρώτη τα 4,30 μέτρα. Η αθλήτρια στη συνέχεια απέτυχε στα 4,40 μ., ύψος που έδωσε το χρυσό μετάλλιο στην Ουκρανή Ιάνα Γκλάντιτσουκ. Η Αδαμοπούλου πέρασε με την πρώτη τα 4,00 μ., 4,10 μ., 4,20 μ., άφησε τα 4,25 μ. και πέτασε με την τρίτη τα 4,30 μέτρα. Η αθλήτρια στη συνέχεια επέλεξε να αφήσει τα 4,35 μ. για να δει τον πήχη στα 4,40 μ., όπου ήταν άκυρη.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χαρίδημος Ξενιδάκης, που τερμάτισε τρίτος τα 800 μ. σε 1.48.10 και πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον κλειστό στίβο (διαβάστε εδώ).

Η διοργάνωση ξεκίνησε με θετικό τρόπο για την ελληνική αποστολή με την Μαρία Μαγκούλια να…σημειώνει την 10η Φεβρουαρίου ως την ημερομηνία, που ξεπέρασε για πρώτη φορά τα 16,00 μ. στη σφαιροβολία.

Η αθλήτρια του Γιάννη Μπαρλή κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 16,04 μ., που είναι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 16,04 μ. και βελτίωσε το απόλυτο ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 15,93 μ. από το 2022. Η 23χρονη αθλήτρια είχε βολές στα 15,37 μ., 15,46 μ., 15,09 μ., 16,04 μ. και 15,17 μ., ενώ ήταν άκυρη η πέμπτη της προσπάθεια.

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, καθώς έστειλε τη σφαίρα στα 19,25 μ., στη μία και μοναδική έγκυρη προσπάθεια του. Ο αθλητής κατέλαβε την δεύτερη θέση πίσω από τον Μεσούντ Περέζ που έστειλε τη σφαίρα στα 20,75 μέτρα. Στον ίδιο αγώνα ο Κώστας Γεννίκης είχε δύο έγκυρες προσπάθειες στα 17,03 μ. και 17,08 μ. και κατέλαβε την όγδοη θέση.

Τον εαυτό της ξεπέρασε και η Ανθή Κυριακοπούλου, που κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 1.500 μ. με 4.19.12 και βελτίωσε το 4.21.56 από το 2023. Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου βρήκε την κούρσα που ήθελε κι έτσι κατάφερε να πετύχει έναν χρόνο ανάλογο της κατάστασής της.

Η Αναστασία Μαρινάκου μπορεί να μην βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ, ωστόσο τερμάτισε στην τρίτη θέση στα 3.000 μ. με 9.14.06 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ έκανε την δεύτερη κούρσα στη σεζόν και πλέον θα δώσει συνέχεια στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και η Παναγιώτα Δόση στο ύψος με άλμα στο 1,86 μ. ύψος που ξεπέρασε με την τρίτη προσπάθεια. Ο πήχης στη συνέχεια ανέβηκε στα 1,89 μ., ύψος που η Ελληνίδα δεν κατάφερε να ξεπεράσει. Νικήτρια του αγώνα με 1,89 μ. ήταν η Μιρέλα Ντεμίρεβα.

Με το μετάλλιο φλέρταρε ο Νίκος Σταματονικολός, που τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα τέταρτος, αλλά την ικανοποίηση μιας καλή επίδοσης. Ο άλτης του Παναγιώτη Μπαλταδούρου πέτυχε 7.70 μ., που είναι ρεκόρ του στον κλειστό στίβο, καθώς είχε 7,55 μ. και τέταρτη επίδοση της καριέρας του. Ο 21χρονος ξεκίνησε με 7,54 μ. και συνέχισε διαδοχικά με 7,70 μ., 7,42 μ., 7,56 μ., 7,50 μ. και 7,69 μέτρα. Νικητής ήταν ο Κροάτης Κούρκοβιτς με 7,81 μ. ακολούθησε ο Τραϊκόβισκι με 7,79 μ. και τρίτος ο Βούλγαρος Σαραντουγιούκοβ με 7,74 μ. από το πέμπτο του άλμα, με το οποίο κατέβασε τον Έλληνα από το βάθρο.

Ο Παναγιώτης Πετρουλάκης τερμάτισε πέμπτος τα 1.500 μ. σε 3.47.86 και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ στη σάλα, το οποίο ήταν 3.48.57. Ο αθλητής έδειξε από την περασμένη εβδομάδα πως είναι καλά, καθώς στην ημερίδα του ΣΕΦ πέτυχε 3.48.7.

Η Γεωργία Δεσπολλάρη έμεινε αρκετά πίσω στα πρώτα 200 μ. της κούρσας των 800 μ. και δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των προπορευόμενων αθλητριών. Η νεαρή τερμάτισε στην έκτη θέση της σημερινής κούρσας με 2.06.49.

Ο Μάριος Αναγνώστου αγωνίστηκε στα 3.000 μ. όπου ήταν πέμπτος με 8.17.67, ενώ η Σοφία Ιωσηφίδου στο ντεμπούτο της με την εθνική Γυναικών ήταν 10η στα 60 μ. εμπ. με 8.50.

Ντεμπούτο με τα χρώματα της εθνικής ομάδας έκαναν σήμερα οι δύο αθλήτριες του τριπλούν, που πήραν πρόσφατα την ελληνική υπηκοότητα. Η γεννημένη και μεγαλωμένη στη Γερμανία Μαρία Πούρτσα ήταν τέταρτη με άλμα στα 13,59 μ. και έγκυρα ακόμη άλματα στα 13,57 μ., 13,38 μ. και 13,35 μέτρα. Δύο θέσεις πίσω της ολοκλήρωσε τον αγώνα της η Οξάνα Κορένεβα με 13,46 μέτρα. Η αθλήτρια του Δημήτρη Σιούντρη ξεχωρίζει εδώ και χρόνια στα ελληνικά στάδια, ωστόσο κατάφερε μόλις πέρυσι να πάρει την υπηκοότητα και πλέον να μετέχει και σε αγώνες με την εθνική ομάδα. Μάλιστα συνόδευσε το σημερινό της ντεμπούτο με νέο ρεκόρ στον κλειστό, καθώς είχε 13,00 μέτρα.

Δύο αθλητές μας αγωνίστηκαν στα 60 μ. εμπ. με τον Κώστα Δουβαλίδη να τερματίζει στην έβδομη θέση με 7.94 και τον Γιάννη Καμαρινό να ακολουθεί με 7.95.