Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20: Με 11 «Ελληνικά» μετάλλια και όριο από τον Σταματονικολό η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης

Runbeat Team   22:12 16-07-2022

Με πολύ καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στην πόλη Ντενιζλί της Τουρκίας.

Στη διάρκεια των αγώνων ο Νίκος Σταματονικολός πέτυχε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Κάλι. Ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλταδούρου “προσγειώθηκε” στα 7,72 μ. (2,3) και 7,56 μ. (1,1) επίδοση που του δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην κορυφαία διοργάνωση της κατηγορίας τους. Ο αθλητής κατέλαβε την δεύτερη θέση στον αγώνα.

Στο επί κοντώ η Αμαλία Φλώρου– Δημητριάδου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 4,16 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, αφού είχε 4,15 μέτρα. Η αθλήτρια του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου, στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,21 μ. δίχως επιτυχία.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νικολίν Ντερβίση, που τερμάτισε σε 47.98 τα 400 μ. και βρέθηκε κοντά στο όριο για το Παγκόσμιο του Κάλι, όπως και ο Ορέστης Εμμανουηλίδης με 53.48 στα χαμηλά εμπόδια, επίδοση που του έδωσε το ασημένιο μετάλλιο.

Η χώρα μας κατέκτησε συνολικά 11 μετάλλια.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα της διοργάνωσης.