Βαλκανικό πρωτάθλημα: Πρώτη η Ελλάδα στα μετάλλια και τη βαθμολογία

Runbeat Team   8:32 20-06-2022

Θετικός ήταν ο απολογισμός της Ελλάδας το Βαλκανικό Πρωτάθλημα, που έγινε στην πόλη Κραϊόβα της Ρουμανίας. Η εθνική μας ομάδα κατέκτησε την πρώτη θέση τόσο στον πίνακα των μεταλλίων με εννέα χρυσά, έξι ασημένια και εννέα χάλκινα, όσο και στον πίνακα της βαθμολόγησης με 224.5 βαθμούς.

Από τη 2η και τελευταία ημέρα των αγώνων ξεχώρισε η Αναϊς Καραγιάννη, η οποία πρόσθεσε μία ακόμη εξαιρετική παρουσία στο ενεργητικό της, αφού διένυσε τα 100 μ. εμπ. σε 13.15 (0,4) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Η αθλήτρια βελτίωσε το ατομικό της 13.27 από τα Παπαφλέσσεια κι "έπιασε" στην πέμπτη θέση όλων των εποχών την Ολυμπία Πετσούδη. Παράλληλα έδειξε πως είναι σε θέση να κυνηγήσει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μέσα από ράνκινγκ. Η αθλήτρια έχει κάνει φέτος πέντε κούρσες και σε καθεμία από αυτές έδειξε σημαντικά σημάδια βελτίωσης. Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που ήταν τρίτη στο ίδιο αγώνισμα με 13.29 και βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια, αντιμετώπισε διάφορα προβλήματα από την αρχή της χρονιάς και πλέον δείχνει να βρίσκει σταδιακά τον αγωνιστικό της ρυθμό.

Επίδοση υψηλού επιπέδου πέτυχε ο Άρης Περιστέρης στο δέκαθλο. Ο αθλητής, που γυμνάζεται με τον πατέρα του Θανάση Περιστέρη συγκέντρωσε 7.887 β. και έγινε ο τρίτος Έλληνας όλων των εποχών στο αγώνισμα. Ο 24χρονος αθλητής σημείωσε 11.51 (-2,5) στα 100 μ., 7,15 μ.(3,4) στο μήκος, 13.71 στη σφαιροβολία, 1,91 μ. στο ύψος, 51.38 στα 400 μ., 15.14 (-0,6) στα 110 μ. εμπ., 45,63 μ. στη δισκοβολία, 5,00 μ. στο επί κοντώ, 68,14 μ. στον ακοντισμό και 4.34.23 στα 1.500 μ. και βελτίωσε το ατομικό του, το οποίο ήταν 7.544 από φέτος στη Νάξο. Ο νεαρός πλέον έχει κάθε λόγο να σκέφτεται ακόμη καλύτερες επιδόσεις, που σε βάθος χρόνου θα του δώσουν το δικαίωμα συμμετοχής σε μια μεγάλη διοργάνωση.

Με τον άνεμο να είναι σχεδόν τρία μέτρα αντίθετος η Ραφαέλα Σπανουδάκη χρειάστηκε να κάνει δυνατό φίνις στα τελευταία μέτρα, προκειμένου να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα. Η αθλήτρια παρότι μπήκε αρκετά πίσω στην τελική ευθεία, κάλυψε την διαφορά που είχε από την Φωτοπούλου και πάνω στο νήμα τερμάτισε πρώτη με 23.55 (-2,7), έναντι 23.62 της Κύπριας συναθλήτριας της.

Η τετράδα των γυναικών της μεγάλης σκυτάλης αποτελούμενη κατά σειρά από τις Δέσποινα Μουρτά, Μαρίτα Αργυρού, Άννα Κιάφα και Ανδριάνα Φέρρα έφτασε εύκολα στη νίκη με 3.34.29. Η χώρα μας συνεχίζει τις καλές παρουσίες στις σκυτάλες αποτέλεσμα της συστηματικής δουλειάς που γίνεται και στις δύο αποστάσεις. Άτυχη στάθηκε η ομάδα των ανδρών, που δεν κατάφερε να τερματίσει, καθώς στην τελευταία αλλαγή ανάμεσα στον Μιχάλη Παππά και τον Σπύρο Δουκατέλη έγινε ένα μικρό ατύχημα. Ο Παππάς πάτησε πάνω στην αλλαγή το παπούτσι του Δουκατέλη και του έσκισε το πόδι, με αποτέλεσμα ο δεύτερος να μην είναι σε θέση να συνεχίσει την προσπάθεια του. Στην ομάδα έτρεξαν ακόμη οι Δημήτρης Λεβαντίνος και Γιώργος Λαμπρόπουλος.

Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Χρήστος Κοτίτσας, που ήταν δεύτερος στα 800 μ. με 1.48.36. Ο αθλητής της Πίτσας Παρχαρίδου έχει τρέξει φέτος την απόσταση δύο φορές σε 1.48.13, επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό του 1.48.07 και ο στόχος του παραμένει μια επίδοση κάτω από 1.48.00

Η Σταματία Σκαρβέλη συμμετείχε στον απευθείας τελικά της σφυροβολίας και αναδείχθηκε νικήτρια με βολή στα 71,08 μέτρα. Η αθλήτρια με αυτή της την εμφάνιση αναμένεται να ανέβει ακόμη περισσότερο στο ράνκινγκ, που αφορά στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον. Η Σκαρβέλη την περασμένη εβδομάδα έκλεισε στην 33η θέση της κατάταξης, με 32 αθλήτριες να έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη διοργάνωση. Η αθλήτρια του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου έχει φτάσει φέτος το ρεκόρ της στα 71,43 μέτρα.

Ο Δημήτρης Τσίτσος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό με 77,51 μ., επίδοση που αποτελεί φετινό του ρεκόρ και τρίτη επίδοση της καριέρας του. Ο αθλητής του Θωμά Κυριαζή θα κυνηγήσει φέτος να βελτιώσει το ατομικό του 78,22 μ. από το 2021.

O Γιώργος Σταμούλης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου στα 3.000 μ. στιπλ με 9:00.39, περίπου 20 ημέρες από το 8:48.79, που σημείωσε στην Ολλανδία. Ο αθλητής είναι σε καλή κατάσταση φέτος και δείχνει σε θέση να κυνηγήσει ακόμη γρηγορότερους χρόνους.

Μετάλλιο κατέκτησε και ο Παναγιώτης Τριβυζάς, που ήταν δεύτερος στα 200 μ. με 21.05 κι έδειξε σε αρκετά καλή κατάσταση. Ένα ακόμη μετάλλιο πρόσθεσε στην πλούσια συλλογή της η Σοφία Υφαντίδου, στην τελευταία της παρουσία σε Βαλκανικό Πρωτάθλημα. Η αθλήτρια που έχει ήδη ανακοινώσει πως διανύει την τελευταία σεζόν της καριέρας της συγκέντρωσε 5.218 βαθμούς.

Δύο μετάλλια κατέκτησε η χώρα μας στο τριπλούν τον ανδρών με τον Νίκο Ανδρικόπουλο να αναδεικνύεται νικητής με 16,29 μ. και τον Ανδρέα Πανταζή να είναι τρίτος με 16,00 μέτρα. Οι δύο άλτες δεν πήγαν όσο μακριά θα ήθελαν, ωστόσο συγκέντρωσαν βαθμούς που θα τους φανούν χρήσιμοι στο κυνήγι της πρόκρισης στις κορυφαίες διοργανώσεις της χρονιάς. Ο Ανδρικόπουλος βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ (16,13 μ.), δύο φορές, αφού είχε ακόμη άλμα στα 16,19 μέτρα. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και ο Πέτρος Χατζίου, που ξεπέρασε τα 5,30 μ. στο επί κοντώ. Ο αθλητής στη συνέχεια έκανε ένα άκυρο στα 5,40 μ. και δύο στα 5,45 μέτρα.