Δεύτερος στον κόσμο ο Nικόλας Παπαδημητρίου, τέταρτη η Αρτεμις Γκιτέρσου!

Runbeat Team   13:16 31-10-2022

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές U19 στη mixed relay biathle (τρεξιμο – κολύμβηση) Νικόλας Παπαδημητρίου και Άρτεμις Γκιτέρσου απέδειξαν και στα ατομικά τους αγωνίσματα ότι η επιτυχία τους στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας δεν είναι καθόλου τυχαία, καθώς, σε δύο αγώνες πολύ υψηλού ανταγωνισμού, κατέλαβαν στην κατηγορία τους την δεύτερη και την τέταρτη θέση στον κόσμο αντίστοιχα!

Ο 17χρονος Νικόλας Παπαδημητρίου, μετά το χρυσό στις αρχές του μήνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στον Μαραθώνα, πήρε και το αργυρό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αν και πρωτόπειρος στο άθλημα. Έκανε καταπληκτική εμφάνιση στην κολύμβηση, καθώς μπήκε 8ος στη θάλασσα, μεταξύ 25 συμμετεχόντων και βγήκε 2ος . Μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν πλάι-πλάι με τον Αιγύπτιο Γιουσέφ Αμέρ, που πήρε τη νίκη με σπριντ στην τελική ευθεία (13.17.97, έναντι 13.19.78 του Έλληνα).

Η 16χρονη Βολιώτισσα Αρτεμις Γκιτέρσου, αθλήτρια του ΟΦ Νέας Ιωνίας (όπως και ο Παπαδημητρίου), βγήκε 6η από το νερό μεταξύ 20 αθλητριών και στο δεύτερο στάδιο του δρόμου ανέβηκε δύο ακόμη θέσεις, τερματίζοντας σε χρόνο 16.26.28 (νικήτρια η Τσέχα Κατερίνα Βάνοβα με 16.05.96), δίνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Η επίσης 16χρονη Θεοδώρα Καλογεροπούλου ήρθε 7η στο triathle (δρόμος – σκοποβολή – κολύμβηση) στην U19 με χρόνο 20.37.20 και η 27χρονη Πηνελόπη Νίκα 9η στο ίδιο αγώνισμα στις γυναίκες (21.12.60) και 13η στο biathle (17.12.60). Συνοδός της αποστολής είναι ο ομοσπονδιακός τεχνικός Αλέξανδρος Πανταζίδης.