Δεύτερος με ατομικό ρεκόρ ο Ζάλτος στον τελικό του NCAA, πέμπτος ο Πολυχρονίου

Runbeat Team   10:25 08-06-2023

Πρωταγωνιστές στη σφυροβολία ήταν ο Κώστας Ζάλτος και ο Νικόλας Πολυχρονίου στον τελικό του NCAA που πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα στο Όστιν του Τέξας

Οι Έλληνες σφυροβόλοι βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και έδειξαν ότι είναι ικανοί για μεγάλα πράγματα στη συνέχεια. Ο Κώστας Ζάλτος κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία βελτιώνοντας – δύο φορές μάλιστα – το ατομικό του ρεκόρ. O 23χρονος πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 76.33μ. βελτιώνοντας τα 75.27μ. που ήταν το προηγούμενο ατομικό του ρεκόρ από τον περασμένο Απρίλιο.

Ο Ζάλτος σε έναν εξαιρετικό αγώνα, ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, συνέχισε με 75.57μ. που επίσης ήταν νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη είχε 74.52μ. Συνέχισε με 74.31μ., στην πέμπτη του βολή έκανε τα 76.33μ. και ολοκλήρωσε τον αγώνα του με άκυρη βολή.

Δεύτερος με ατομικό ρεκόρ ο Ζάλτος στον τελικό του NCAA, πέμπτος ο Πολυχρονίου runbeat.gr

Πολύ καλό αγώνα έκανε όμως και ο Νικόλας Πολυχρονίου που κατέλαβε την πέμπτη θέση με 72.65 μέτρα. O νεαρός πρωταθλητής ξεκίνησε με 68.51μ., συνέχισε με 70.80μ. και 72.56μ., ακολούθησε το 69.70μ., μια άκυρη και στην έκτη του προσπάθεια κατάφερε να σημειώσει τα 72.65 μέτρα.

Πρώτος ήταν ο Βρετανός Κένεθ Ικέτζι με 77.92 μ., ενώ το βάθρο έκλεισε με τον Τζόρνταν Γκέιστ με 75.97 μ.