Μεγάλη προσπάθεια και καλά αποτελέσματα από τους Έλληνες στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ομάδων

Runbeat Team   18:08 19-06-2021

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ήταν ο αθλητής που άνοιξε την αυλαία της α΄ κατηγορίας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων όσον αφορά στις συμμετοχές της Ελλάδας.

Ο Χανιώτης σφυροβόλος με καλύτερη βολή στα 73.46μ. κατέκτησε τη 2η θέση πίσω από τον Τούρκο Αράκ Εσρέφ που είχε βολή στα 77.10μ. Τρίτος ήταν ο Βούλγαρος Μπαλάν Μικαλάι με 73.37μ. Ο Φραντζεσκάκης χάρισε 11 βαθμούς στην χώρα μας.

Στα 400μ. εμπ. ο Κώστας Νάκος συμμετείχε στην πρώτη σειρά, όπου τερμάτισε 5ος με 52.85. Στο σύνολο κατέκτησε την 11η θέση δίνοντας δύο βαθμούς στην Ελλάδα.

Φοβερή κούρσα έκανε στα 400μ. εμπ. γυναικών η Δήμητρα Γναφάκη, η οποία τερμάτισε πρώτη στη σειρά της με χρόνο 57.06, χρόνος που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.

Στο σύνολο των αθλητριών η Γναφάκη ήταν 3η κάτι που σημαίνει ότι χάρισε 10 βαθμούς στην Ελλάδα. Πρώτη ήταν η Λεχικόινεν Βιβί από τη Φιλανδία με 55.94 και δεύτερη η Ελβετίδα Γκίγκερ Γιασμίν με 56.74.

Άλλους δέκα βαθμούς χάρισε στην Ελλάδα η Ραφαέλα Σπανουδάκη καθώς τερμάτισε 3η στα 100μ. με χρόνο 11.45. Πρώτη ήταν η Ελβετίδα Κόρα με 11.34 και δεύτερη η Βελγίδα Ρόσιους με 11.44.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στη σειρά του στα 100μ. με χρόνο 10.57. Στη γενική βαθμολογία ο Νυφαντόπουλος ήταν 8ος. Νικητής στα 100μ. ήταν ο Τούρκος Χάρβεϊ με 10.31, δεύτερος ο Βίκι με 10.36 και τρίτος ο Βαν Γκολ με 10.42.

Μεγάλο αγώνα έκανε και η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν, εκεί όπου κατέκτησε τη 3η θέση με καλύτερο άλμα στα 14.13μ. Η νεαρή αθλήτρια είχε δύο άκυρες προσπάθειες στο ξεκίνημα, το τρίτο της άλμα ήταν στα 13.96μ. κι έτσι συνέχισε και σε τέταρτο άλμα καθώς ήταν 3η στη γενική κατάταξη. Το τελευταίο της άλμα μετρήθηκε στα 14.13μ. ανεβαίνοντας στην 1η θέση, όμως η Φιλανδέζα Σάλμινεν Σένι στην τελευταία προσπάθεια είχε άλμα στα 14.63μ. και κατέκτησε την 1η θέση, ενώ η Βουλγάρα Σκβάρτσοβα Βιγιαλέτα ήταν 2η καθώς ναι μεν είχε κι εκείνη καλύτερο άλμα στα 14.13μ., όμως το δεύτερο καλύτερό της (14.12μ.) ήταν μεγαλύτερο από αυτό της Ελληνίδας πρωταθλήτριας.

Στα 800μ. η Έλλη Δεληγιάννη τερμάτισε στην 11η θέση με χρόνο 2.08.19, ενώ πρώτη ήταν η Λόρε Χόφμαν με 2.03.89, δεύτερη η Μπριτ Ούμελς με 2.04.55 και Τρίτη η Σάρα Κουίβιστο με 2.04.57.

Στην 10η θέση τερμάτισε ο Χρήστος Παπούλιας στα 1500μ. των ανδρών με χρόνο 3.47.42. Την πρωτιά πήρε ο Νορβηγός Φέρντιναντ Έντμαν με 3.38.63, ενώ ακολούθησαν ο Τσέχος Άνταμ Ντβόρατσεκ με 3.39.97 και ο Βέλγος Τζόχεμ Βερμέουλεν με 3.40.02.

Στη δισκοβολία των γυναικών η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου δε βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα και με βολή στα 54.70μ. κατέκτησε την 5η θέση. Νικήτρια ήταν η Τουρκάλα Μπέτσερε με βολή στα 58.50μ.

Αγγελίνα Μόσερ και Ελένη Πόλακ τα έδωσαν όλα στον τελικό του επί κοντώ με την πρώτη να κατακτά τελικά την 1η θέση για την Ελβετία με άλμα στα 4.65μ., ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 4.60μ. Και οι δύο σημείωσαν την καλύτερή τους φετινή επίδοση. Τρίτη ήταν η Φιλανδέζα Ελίνα Λαμπέλα με 4.45μ.

Στα 400μ. των γυναικών, η Ειρήνη Βασιλείου κατέκτησε την 4η θέση κυριολεκτικά στο νήμα. Η Ηρακλειώτισσα αθλήτρια τερμάτισε σε 53.04 έχοντας ίδιο χρόνο με την Νορβηγίδα Λιν Όπεγκααρντ που το φώτο φίνις όμως την ήθελε τρίτη. Πρώτη ήταν η Ολλανδέζα Φέμκε Μπολ με το εκπληκτικό 50.37 που αποτελεί ρεκόρ αγώνα και δεύτερη η Τσέχα Λάντα Βόντροβα με 52.11.

Την 9η θέση κατέκτησε ο Μιχάλης Παππάς στα 400μ. των ανδρών τερματίζοντας 3ος στην 1η σειρά με 7.76. Την πρωτιά πανηγύρισε ο Ολλανδός Ντόμπερ με 45.40, δεύτερος ήταν ο Βέλγος Ντουμ με 46.08 και τρίτος ο Τσέχος Μάσλακ με 46.54.

Την 3η θέση κατέκτησε ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος των ανδρών ξεπερνώντας τα 2.23μ. Νικητής ήταν ο Λευκορώσος Αντρέι Χουρίλα με 2.25μ. και δεύτερος ο Ελβετός Λόιτς Γκας με 2.25μ.

Στην τελευταία θέση τερμάτισε η Ισαβέλλα Κοψαχείλη στα 3.000μ. στιπλ παρότι προσπάθησε στα τελευταία μέτρα να κερδίσει έδαφος από την προπορευόμενή της Σάαρι για να βάλει στο… σακούλι τουλάχιστον έναν ακόμη βαθμό για την Ελλάδα. Δεν τα κατάφερε κι έτσι έμεινε τελευταία με χρόνο 1.41.70. Νικήτρια ήταν η Ολλανδέζα Βαν ντε Ρέιτζκεν με 9.39 και ακολούθησε η Ρουμάνα Παναέτ με 9.45.68 και η Ελβετίδα Σχέρερ με 9.45.68.

Ο Μάριος Αναγνώστου έκανε το καλύτερο δυνατό στα 5.000μ. τερματίζοντας 9ος με χρόνο 14.11.47 την ίδια ώρα που έγινε μάχη για την πρωτιά με τον Νορβηγό Μάγκνους Τουβ Μίχρε να κερδίζει με 13.46.98. Δεύτερος ήταν ο Βέλγος Μίχαελ Σόμερς με 13.48.16 και τρίτος ο Λευκορώσος Σιαρχέλ Κραουσένια με 13.56.47.

Ο Μίλτος Τεντόγλου χάρισε το πρώτο 12άρι στην Ελλάδα καθώς επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο μήκος κατακτώντας την 1η θέση. Ο Τεντόγλου ξεκαθάρισε τα πράγματα από την αρχή καθώς η πρώτη του προσπάθεια μετρήθηκε στα 8.27μ. Ακολούθησε ένα άκυρο άλμα και στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής… εκτοξεύτηκε στα 8.38μ. που αποτελεί παράλληλα και ρεκόρ αγώνα. Ο Τεντόγλου αποφάσισε να μην κάνει 4η προσπάθεια.

Στη 2η θέση τερμάτισε ο Τσέχος Ράντεκ Γιούσκα με 7.95μ. και τρίτος ήταν ο Σουηδός Τομπάιας Μοντλέρ με 7.94μ.

Στα 3.000μ. των γυναικών η Αναστασία Μαρινάκου χάρισε αρκετούς βαθμούς στην Ελλάδα τερματίζοντας 5η με ατομικό ρεκόρ και χρόνο 9.13.75! Στην πρώτη θέση τερμάτισε η Λευκορωσίδα Ντάρια Μπαρίσεβιτς με 9.01.80, δεύτερη η Σουηδέζα Λιν Σόντερχολμ με 9.06.04 και τρίτη το μεγάλο φαβορί η Ολλανδέζα Ντιάν Βαν Ες με 9.07.41.

Στη σφαιροβολία των ανδρών, ο Κυριάκος Ζωτός κατέκτησε την 4η θέση με καλύτερη βολή στα 19.22μ. Τους 12 βαθμούς και τη νίκη κατέκτησε ο Τσέχος Τομάς Στάνεκ με 20.79μ., δεύτερος ήταν ο Ρουμάνος Αντρέι Τόαντερ με 20.20μ. και τρίτος ο Νορβηγός Μάρκους Τόμσεν με 19.90μ.

Την 4η θέση που χαρίζει 9 βαθμούς στην Ελλάδα κατέκτησε η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 54.86μ. Νικήτρια ήταν η Τσέχα Νικόλα Ογροντνίκοβα με 61.86. Στη δεύτερη θέση ήταν η Λευκορωσίδα Βικτώρια Μπαχούτσκαγια με 58.68μ. και στην 3η η Νορβηγή Μαρί Ομπστ με 57.07μ.

Την 4η θέση κατέκτησε η Ελλάδα στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ. των γυναικών με χρόνο 44.05. Την πρωτιά πανηγύρισε η Ολλανδία με 43.38, δεύτερη ήταν η Ελβετία με 43.3 και τρίτη η Σουηδία με 43.92.

Πολύ καλή κούρσα έκανε η Ελλάδα στα 4Χ100 των ανδρών τερματίζοντας πρώτη στη σειρά της με 39.52. Στη γενική κατάταξη η χώρα μας κατέκτησε την 4η θέση καθώς από τη γρηγορότερη κούρσα τερμάτισε πρώτη η Ολλανδία με 38.81, δεύτερη η Τουρκία με 38.94 και τρίτη η Τσεχία με 39.07.