Εξαιρετικές εμφανίσεις και μετάλλια για τους Έλληνες αθλητές στο γκραν πρι του Ντουμπάι

Runbeat Team   10:32 14-02-2024

Πολύ καλή ήταν η πρώτη μέρα για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο γκραν πρι στίβου που φιλοξενείται στο Ντουμπάι, με την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή να στηρίζει την προσπάθεια μελών της προ-Παραολυμπιακής ομάδας, χρηματοδοτώντας την παρουσία και συμμετοχή τους στους αγώνες του Ντουμπάι.

Το συγκεκριμένο γκραν πρι είναι σημαντικός αγώνας στο δρόμο προς το Παρίσι και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες καθώς η συμμετοχή σε τόσο υψηλού επιπέδου αγώνες, είναι απαραίτητη για τα μέλη της προ-Παραολυμπιακής ομάδας που αναζητεί τον ανταγωνισμό.

Ο Νάσος Γκαβέλας συνεχίζει αήττητος τις κούρσες του στα 100μ Τ11 με οδηγό το Δημήτρη Χρυσάφη. Σήμερα πρόσθεσε άλλη μια νίκη στο σερί του και άλλο ένα χρυσό μετάλλιο τρέχοντας το 100αρι σε 11.26

Πρώτη θέση στη δισκοβολία της κλάσης F54/55/56 για τον Κωνσταντίνο Τζούνη που έστειλε το δίσκο στα 41.04μ.

Χρυσό μετάλλιο για τον Φώτη Ντιμέρη στη δισκοβολία F42/43/44 με βολή στα 49.04μ.

Αργυρό μετάλλιο θα τον Θανάση Προδρόμου στο μήκος T20 με άλμα στα 6.81μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ηττήθηκε μόνο από τον Μαλαισιανό Αμπντούλ Λατίφ Ρόμλι που πήδηξε 7.11μ.

Αργυρό μετάλλιο στο μήκος, αλλά στην κατηγορία Τ37 κέρδισε και ο Κωνσταντίνος Καμάρας που προσγειώθηκε στα 5.88μ.

Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης πρόσθεσε άλλο μετάλλιο στο βιογραφικό του καθώς κατάκτησε το χάλκινο στην κορίνα της κατηγορίας F32 με βολή στα 30.41μ

Την καλύτερη επίδοση στα 200μ Τ44/64 σημείωσε ο Μιχάλης Σεΐτης που τερμάτισε την κούρσα του σε 23.27.

Καλή εμφάνιση από την Τάνια Κεραμμυδά στη σφαιροβολία F56/57 καθώς με βολή στα 5.67μ κατέλαβε την 4η θέση.

Ο Λεόντιος Στεφανίδης ολοκλήρωσε τον αγώνα στη σφαιροβολία F20 στην 6η θέση έχοντας καλύτερη βολή στα 12.27μ.

Έκτη θέση και για τον Αναστάσιο Πετρόπουλο στη μήκος Τ36/68 με άλμα στα 4.92μ.