Εξαιρετικές επιδόσεις στους υπερμαραθωνίους της Τρίπολης

Runbeat Team   17:32 01-11-2021

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν το περασμένο σαββατοκύριακο οι υπερμαραθώνιοι της Τρίπολης.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε ο 2oς αγώνας δρόμου «Βασιλιάς Λεωνίδας» απόστασης 80 χιλιομέτρων. Λίγοι ήταν οι αθλητές και οι αθλήτριες που μπήκαν σε θέση εκκίνησης στον δύσκολο αυτό αγώνα όμως σχεδόν όλοι τερμάτισαν. Πιο συγκεκριμένα συμμετείχαν 22 άνδρες και 5 γυναίκες και εγκατέλειψε μόλις ένας άνδρας.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Κωνσταντίνος Αναγνωστόπουλος με χρόνο 6:41.51. Μάλιστα είχε μεγάλη διαφορά από το δεύτερο Βασίλη Κουμπάρο που τερμάτισε σε 7:26.53. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νίκος Κόντης με 7:54.59.217

Εξαιρετική ήταν Μάτα Κλησάρη, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες και την 4η στη γενική καθώς τερμάτισε μαζί με τον Κόντη και συγκεκριμένα σε 7:54.59.537. Πέμπτη στη γενική και 2η γυναίκα ήταν η Βασιλική Καρπούζα με χρόνο 8:37.12, ενώ τρίτη ήταν η Άννυ Κουρασή με χρόνο 9;17.57.

Νικητής ο Μαυρίκιος στα 142χλμ

Εκατό υπερμαραθωνοδρόμοι βρέθηκαν στην εκκίνηση του 7ου δρόμου Αθανάτων το μεσημέρι του Σαββάτου στην Τρίπολη. Η απόσταση των 142 χιλιομέτρων αποτέλεσε μεγάλη πρόκληση για τους έμπειρους δρομείς μεγάλων αποστάσεων, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των διοργανωτών.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Χρήστος Μαυρίκιος που τερμάτισε μετά από 13 ώρες, 28 λεπτά και 1 δευτερόλεπτο, ενώ την 2η θέση κατέκτησε ο Balazs Simonyi με 13:42.14 και την 3η ο Χάρης Βάκουλας με 15:05.42. Καταπληκτικό αγώνα έκανε η Μαρία-Στέλλα Ξενάκη, η οποία τερμάτισε στην 1η θέση στις γυναίκες και στην 5η της γενικής με χρόνο 15:25.09. Έβδομη στη γενική και 2η στις γυναίκες ήταν η Πέγκυ Στάρφα Παφίλη με χρόνο 15:29.14. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των γυναικών ανέβηκε η Γεωργία Μήτσιου με 17:04.30. Αξίζει να σημειωθεί ότι από τους 100 αθλητές και αθλήτριες που έλαβαν μέρος στον αγώνα κατάφεραν να τερματίσουν οι ογδόντα. Οι περισσότεροι εγκατέλειψαν μετά το 80ό χιλιόμετρο.