Εκτός βάθρου η Παπαχρήστου στο τριπλούν

Runbeat Team   19:36 07-03-2021

Δε βρέθηκε σε καλή μέρα η Βούλα Παπαχρήστου στον τελικό του τριπλούν κι έτσι κατέκτησε την 5η θέση μένοντας εκτός βάθρου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Τορούν. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερο άλμα στα 14.31μ., όμως δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει ένα μετάλλιο.

Η Πατρίτσια Μαμόνα ήταν καταπληκτική και με άλμα στα 14.53μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ δεύτερη ήταν η Πελετέιρο με 14.52μ. και τρίτη η Νελ Έκχαρντ με 14.52μ. επίσης.

Η Παπαχρήστου ξεκίνησε με άλμα στα 14.27μ., στη συνέχεια βελτίωσε την επίδοσή της καθώς πήδηξε 14.31μ. που της χάρισε το ασημένιο μετάλλιο. Στην 3η προσπάθειά της το άλμα της μετρήθηκε στα 14.20μ., ενώ στο τέταρτο άλμα έπεσε κι άλλο καθώς προσγειώθηκε στα 13.91. Οι δυο τελευταίες προσπάθειές της ήταν άκυρες.

Έτσι, από ελληνικής πλευράς το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση ενός μεταλλίου, του χρυσού, από τον Μίλτο Τεντόγλου στο μήκος των ανδρών.

Ο Ντουμπλάντις απέδειξε και στο Ευρωπαϊκό του Τορούν την κυριαρχία του στο επί κοντώ των ανδρών. Ο Σουηδός πέρναγε το ένα ύψος μετά το άλλο και έφτασε άνετα στην κατάκτηση του χρυσού, με άλμα στα 6.05μ. Ο Ντουμπλάντις κυνήγησε και το παγκόσμιο ρεκόρ στήνοντας τον πήχη στα 6.19μ., όμως δεν τα κατάφερε. Δεύτερος ήταν ο Λαβιλενί με 5.85μ. και τρίτος ο Λίσεκ με 5.85μ., αλλά χειρότερες προσπάθειες νωρίτερα.

Όπως στους άνδρες, έτσι και στις γυναίκες η Ολλανδία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ400. Οι Ολλανδέζες με πρωταγωνίστρια την Μπολ κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με χρόνο 3.27.15. Δεύτερες ήταν οι Βρετανίδες με 3.28.20 και τρίτες οι Πολωνέζες με 3.29.94.

Οι Ολλανδοί κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ400 ανδρών έχοντας από το ξεκίνημα το προβάδισμα και φτάνοντας σχετικά άνετα στη νίκη με χρόνο 3.06.06. Στη δεύτερη θέση τερμάτισαν οι Τσέχοι με 3.06.54 και στην τρίτη θέση οι Βρετανοί με 3.06.70.

Τον αγώνα της ζωής της έκανε η Ντελ Πόντε στον τελικό των 60μ. κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7.03, ο οποίος αποτελεί την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κέμπινεν με 7.22 και το χάλκινο η Σάμουελ με ίδιο χρόνο, αλλά χειρότερο φώτο φίνις.

Κυριάρχησαν οι Πολωνοί στα 800μ. των ανδρών! Νικητής ήταν ο Ντόμπεκ με χρόνο 1.46.81, ενώ μεγάλη κούρσα έκανε στο φινάλε ο συμπατριώτης του Μπορκόφκσι τερματίζοντας δεύτερο με 1.46.90 κι έτσι τρίτος έμεινε ο Βρετανός Γουέμπ με 1.46.95.

Η 19χρονη Χόντκινσον ήταν η χρυσή νικήτρια στα 800μ. των γυναικών δείχνοντας ότι το μέλλον της ανήκει. Η νεαρή Βρετανίδα μπήκε μπροστά μετά τα 400μ. και παρά την πίεση που δέχτηκε στο φινάλε κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 2.03.88. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Πολωνέζα Ζόζβικ με 2.04.00 και το χάλκινο η επίσης Πολωνέζα Σισόκα με 2.04.15.

Ανίκητος είναι ο Ινγκεμπρίγκτσεν στις μεγάλες αποστάσεις! Ο Νορβηγός μετά τα 1.500μ. αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης και στα 3.000μ. και μάλιστα με μεγάλη άνεση. Σε μία αργή κούρσα ο Ινγκεμπρίγκτσεν οδήγησε στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδρομής και στο τέλος ξέφυγε φτάνοντας άνετα στη νίκη με χρόνο 7.48.20. Δευτεραθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Βέλγος Κιμέλι με 7.49.41 και τρίτος ήταν ο Ισπανός Μετσάλ με 7.49.47.

Ο Γάλλος Μαγιέρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο έπταθλο καθώς μετά την ολοκλήρωση και του τελευταίου αγωνίσματος (1000μ.) συγκέντρωσε 6.392 βαθμούς και κατέλαβε την 1η θέση. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ουρένια με 6.158β. και το χάλκινο ο Βιέσιολεκ με 6.133β.

Μεγάλος τελικός έγινε στα 60μ. εμπ. γυναικών εκεί όπου η Νταντίν Βίσερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7.77 που αποτελεί ατομικό ρεκόρ για την Ολλανδέζα, ενώ είναι και η κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο! Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Βρετανίδα Σίνθια Σέμπερ με 7.89 και στην τρίτη η συμπατριώτισσά της Τίφανι Πόρτερ με 7.92.

Ο Γάλλος Βίλχεμ Μπελοσιάν αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 60μ. εμπ. κάνοντας έναν καταπληκτικό τελικό που συνοδεύτηκε από ατομικό ρεκόρ που παράλληλα αποτελεί την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη. Ο Γάλλος πρωταθλητής τερμάτισε σε 7.42, ενώ δεύτερος ήταν ο Βρετανός Άντι Πότζι με 7.43 και τρίτος ο Ιταλός Πάολο Νταλ Μολίν με 7.56.