Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: Αρκετές προκρίσεις για τους αθλητές και τις αθλήτριες της Ελλάδας

Runbeat Team   11:58 04-07-2022

Πολύ καλά τα πήγαν σε γενικές γραμμές οι αθλητές και οι αθλήτριες από την Ελλάδα που αγωνίστηκαν στο πρωινό πρόγραμμα της 1ης ημέρας του 3ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ18 που φιλοξενείται στην Ιερουσαλήμ.

Από τα πρωινά αγωνίσματα ξεχώρισαν οι σφυροβόλες μας, οι οποίες έδειξαν να είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη και η Ελένη Φιλίππου ήταν εξαιρετικές και πήραν το εισιτήριο πρόκρισης για τον αυριανό τελικό.  Η πρώτη με βολή στα 63.80 μ. κατέλαβε την τρίτη θέση στο γκρουπ της και την έβδομη στο σύνολο. Η αθλήτρια του Κωστή Παπαμαρκάκη έχει φετινό ρεκόρ 66.45μ. επίδοση που αν προσεγγίσει θα της δώσει θέση ψηλά στην κατάταξη. Το επίπεδο του αγωνίσματος είναι αρκετά υψηλό, καθώς είναι πολλές οι αθλήτριες που έχουν επιδόσεις πάνω από τα 65,00 μ. και είναι ικανές να στείλουν τη σφύρα ακόμη μακρύτερα. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Ελένη Φιλίππου, που σημείωσε 60,00 μ. και πλησίασε το ατομικό της 60,49 μέτρα.

Προκρίθηκε η Κιούλου

Από την πλευρά της η Λεμονιά - Μαρίνα Κιούλου προκρίθηκε στον τελικό των 2.000 μ. στιπλ. Η νεαρή ήταν 15η στο σύνολο των σειρών με 7.05.24 και στον τελικό της Τετάρτης θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει επίδοση κάτω από τα 7.00.00. Η νεαρή έχει ατομικό ρεκόρ 6.51.03, επίδοση που της επιτρέπει να διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα.

Στον τελικό η Μιχαηλίδου

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε στον προκριματικό του ύψους η Νικολέτα Μιχαηλίδου. Η νεαρή ολοκλήρωσε τον αγώνα με άλμα στο 1,74 μ. και προκρίθηκε στον τελικό της Τετάρτης. Η αθλήτρια της Κατερίνας Αλεξοπούλου θα μετά το 1,74 μ., είχε τρία άκυρα άλματα στο 1,77 μ., ύψος που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ. Το όριο πρόκρισης στον τελικό ήταν 1,80 μ., ωστόσο ο πήχης δε χρειάστηκε να ανέβει τόσο ψηλά, αφού η πρόκριση έκλεισε με επιδόσεις στο 1,77 μ. και 1,74 μέτρα.

Ο Παύλος Κριαράς θα έχει ευκαιρία να διεκδικήσει ένα καλό πλασάρισμα στον τελικό του επί κοντώ, που θα γίνει την Τετάρτη. Ο νεαρός ξεπέρασε τα 4,75 μ. στο σημερινό προκριματικό, σε έναν αγώνα όπου δεν είχε καμία χαμένη προσπάθεια από τα 4,40 μ., όπου ξεκίνησε τον αγώνα του. Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 4,75 μ. κι όχι στα 4,90 μ., όπου ήταν το όριο.

Δύο συμμετοχές είχε η χώρα μας στον προκριματικό των 1.500 μ. κοριτσιών. Η Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτου κατέλαβε την 16η θέση στο σύνολο με 4.36.92 πραγματοποιώντας καλή παρουσία. Στην ίδια απόσταση Άλκηστις Γκιβιζίνη τερμάτισε στην 25η θέση με 5.09.44.

Ο Γιώργος Ιωαννίδης έτρεξε στα 400 μ. των αγοριών και τερμάτισε στην όγδοη θέση της πρώτης προκριματικής με 50.42, για να καταλάβει την 21η θέση στο σύνολο. Άτυχος στάθηκε ο Πέτρος Παπαγιάννης, ο οποίος υπέστη σύσπαση στο ζέσταμα και δεν αγωνίστηκε. Ο αθλητής έχει ατομικό ρεκόρ 48.50 και θα μπορούσε να διεκδικήσει πρόκριση στον τελικό.

Η Άννα Μαρία Ίβιτς κατέλαβε την 5η θέση στη σειρά της στον προκριματικό των 400 μ. με 57.43 και ολοκλήρωσε την παρουσία της στο 3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στην 20η θέση. Στο ίδιο αγώνισμα η Κατερίνα Νατσιοπούλου έμεινε μακριά από το ατομικό της ρεκόρ κι έτσι ήταν 26η με 58.34.