Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18: Έκτη η Τζατζιμάκη, καλές επιδόσεις από τους Έλληνες

Runbeat Team   8:27 06-07-2022

Δε συνοδεύτηκαν από μετάλλια οι πρώτοι τελικοί των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18 που διεξάγεται στην Ιερουσαλήμ, όμως οι επιδόσεις τους ήταν πολύ καλές.

Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη συμμετέχοντας στον τελικό της σφυροβολίας είχε καλύτερη βολή στα 63.34μ. και κατέκτησε την 6η θέση, ενώ είχε μία ακόμη έγκυρη βολή στα 62.84μ. Η Χανιώτισσα είχε υψηλότερους στόχους, ωστόσο, το μέλλον της ανήκει. Στον ίδιο τελικό συμμετείχε και η Ελένη Φιλίππου, η οποία ήταν 10η με 57.88 μέτρα. Στο αγώνισμα θριάμβευσαν οι αθλήτριες της Κύπρου, η οποία πανηγύρισε δύο μετάλλια. Το χρυσό πήγε στην εντυπωσιακή Βαλεντίνα Σάββα, η οποία είχε βολή στα 70.28 μ., ενώ «χάλκινη» ήταν η Αιμιλία Κολοκοτρώνη με 65.35 μέτρα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βίλιο Βισκελέτι (Ουγγαρία) με 69.11 μέτρα.

Από εκεί και πέρα, ο Ανδρέας Μίτα πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στον τελικό του ύψους με άλμα στα 2.06μ. Ο νεαρός είναι ένα από τα φαβορί για μετάλλιο, καθώς έχει ατομικό ρεκόρ 2.15 μ., που είναι η δεύτερη επίδοση ανάμεσα στους 12 του τελικού.

Στο ίδιο αγώνισμα, ο Πασχάλης Γεννίκης δεν προκρίθηκε στον τελικό, ωστόσο, βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ ξεπερνώντας τα 2.01μ. και κατέλαβε την 14η θέση στο σύνολο.

Ο Χρήστος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε το πρωί στα προκριματικά της σφαιροβολίας και το απόγευμα στον τελικό της δισκοβολίας, όπου με καλύτερη βολή στα 52.43μ. κατέλαβε την 11η θέση.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Ελένη - Μαρία Βιδούρη, που ολοκλήρωσε την παρουσία της στη διοργάνωση στην 17η θέση στον ημιτελικό των 100 μ. εμπ. με 13.92 (1,5), επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Γρήγορη κούρσα έκανε ο Χαρίτων Τάσσης, που διένυσε τερμάτισε τα 100 μ. σε 10.67 (3,2) και κατέλαβε την πέμπτη θέση στην πρώτη ημιτελική. Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Νικήτας Μπούρας, που τερμάτισε σε 10.83 (1,6) και βελτίωσε το 10.84 που είχε από φέτος.

Μια μοναδική διήμερη εμπειρία βίωσε η Βασιλική Λογοθέτη, που ολοκλήρωσε χθες την παρουσία της στο 7αθλο με ατομικό ρεκόρ στα 800 μέτρα.

Η νεαρή στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας πέτυχε 2.29.67 και συγκέντρωσε στο σύνολο 4.924 β., επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 4.974 που πέτυχε στο Πρωτάθλημα της Πάτρας. Η αθλήτρια κατέλαβε την 18η θέση στο σύνολο.