Φοβερό ντεμπούτο του Γκαβέλα με πρωτιά και εξαιρετικό χρόνο στο Ντουμπάι

Runbeat Team   10:24 28-02-2023

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε η αγωνιστική χρονιά για τον Νάσο Γκαβέλα, ο οποίος συμμετείχε στο Grand Prix Dubai 2023.

Ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Τόκιο με οδηγό τον Σωτήρη Γκαραγκάνη έκανε μία εκπληκτική κούρσα στα 100μ. κατηγορίας Τ11 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση με 10.98.

Ο Γκαβέλας μετείχε στην 3η σειρά των 100μ. έτρεξε σε 10.98 (+1,7), αφήνοντας πολύ πίσω τον Κινέζο, Ντι -που ήταν «χάλκινος» στο Τόκιο- που τερμάτισε σε 11.07 και έμεινε στη 2η θέση. Στην 3η θέση ήταν ο επίσης Κινέζος, Ταο Γε με χρόνο 11.57.

Ο Νάσος Γκαβέλας στον πρώτο διεθνή αγώνα της σεζόν έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση καθώς ήταν ο μόνος από τους συμμετέχοντες που κατέβηκε τα 11’’ πλησιάζοντας το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ παράλληλα η επίδοσή του αυτή αποτελεί και όριο (11.50) για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Παρίσι τον προσεχή Ιούλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το τέλος της κούρσας τόνισε: «Είναι η καλύτερη αρχή χρονιάς που έχω κάνει. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ήταν ένας καλός αγώνας προετοιμασίας, ενόψει του μεγάλου μου στόχου, που είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Παρισιού, τον ερχόμενο Ιούλιο».

Πέμπτος ο Στυλιανάκης

Στον ακοντισμό F34, ο Κωνσταντίνος Στυλιανάκης, κατετάγη στην 5η θέση με βολή στα 17,33μ., που πέτυχε στην 4η βολή του (άκυρη, 16,82μ., άκυρη, 17,33μ., άκυρη, 16,91μ.).

Στην πρώτη 3άδα, αντίστοιχα τερμάτισαν οι: Ζανγκ (Κίνα) 33.53μ., Αμπντεσαλάμ (Αίγυπτος) 27.20μ., Αλνάκχι (Σαουδική Αραβία) 19.56μ.