Ημιμαραθώνιος Βερολίνου: Νικητής παρά το λάθος στη διαδρομή ο Kibet – Νέο ρεκόρ από την Chepkirui

Runbeat Team   13:52 03-04-2022

Μάρτυρες ενός εντυπωσιακού αγώνα με σημαντικές επιδόσεις έγιναν οι περίπου 30.000 θεατές που βρέθηκαν στην διαδρομή του Ημιμαραθωνίου Βερολίνου. Νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Κενυάτης Alex Kibet, ο οποίος μάλιστα έχασε πολύτιμα δευτερόλεπτα στα τελευταία χιλιόμετρα, καθώς πήρε λάθος στροφή.

Ο Kibet νίκησε με 58:55, αφήνοντας πίσω του τον συμπατριώτη του Joshua Belet, ο οποίος είχε μάλιστα τα ηνία του αγώνα για αρκετά χιλιόμετρα και τελικά τερμάτισε σε 59:53. Τρίτος τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης Abel Kipchumba με 59:58 και τέταρτος ο Hosphat Kemei με 1:00:03.

Ο Amanal Petros είχε ως στόχο να κυνηγήσει το ρεκόρ Γερμανίας, όμως τελικά ήταν μακριά από αυτό που ήθελε, τεματίζοντας σε 1:02.21, με τον Johannes Motchmann να κάνει ατομικό ρεκόρ με 1:01.45 και να είναι ο κορυφαίος Γερμανός στον αγώνα.

Πολύ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν και από τις γυναίκες, με την Sheila Chepkirui να κερδίζει εύκολα με χρόνο 1:05.02, που αποτελεί και ρεκόρ κούρσας. Η Joyce Chepkemoi τερμάτισε δεύτερη με 1:05.50 και η Irene Kimais τρίτη με χρόνο 1:06.34.