Καλό ξεκίνημα με την Σκαρβέλη για την Ελλάδα-live τα αποτελέσματα στο Ευρωπαϊκό Ομάδων

Runbeat Team   16:58 20-06-2021

Με την 3η θέση της Σταματίας Σκαρβέλη στη σφυροβολία άνοιξε η αυλαία της 2ης και τελευταίας ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ομάδων, το οποίο φιλοξενείται στην πόλη Κλουζ της Ρουμανίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 68.76μ., κατέλαβε την 3η θέση στο αγώνισμα της σφυροβολίας και χάρισε 10 βαθμούς στην Ελλάδα. Πρώτη ήταν η Ρουμάνα Μπιάνκα Γκέλμπερ με 71.19 και δεύτερη η Βελγίδα Βανέσα Στερκεντριές με 69.48.

Στον πρώτο του αγώνα μετά τον τραυματισμό του ο Κώστας Δουβαλιδης έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμος. Για την ακρίβεια μετά το 5ο εμπόδιο ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε να πονά παρόλα αυτά κατάφερε να τερματίσει στην κούρσα των 110μ. εμπ. Ο Δουβαλίδης τερμάτισε στην 4η θέση της β’ σειράς με χρόνο 14.27. Μετά την ολοκλήρωση και των δύο σειρών ο Δουβαλίδης βρέθηκε στην 10η θέση. Νικητής αναδείχτηκε ο Λευκορώσος Βιτάλι Παρακόνκα με 13.50, δεύτερος ο Τούρκος Μικντάτ Σεβλέρ με 13.69 και τρίτος ο Τσέχος Πετρ Σβόμποντα με 13.73.

Δεν αγωνίστηκε στα 100μ. εμπ. η Ελισάβετ Πεσιρίδου καθώς αισθάνθηκε ενόχληση στο τραυματισμένο της πόδι. Η Ελληνίδα αθλήτρια συμμετείχε τελευταία στιγμή στην αποστολή καθώς αντιμετώπιζε ένα πρόβλημα τραυματισμού και παρότι όλα έδειχναν ότι θα μπορούσε να αγωνιστεί κάτι τέτοιο τελικά δεν κατέστη δυνατό. Έτσι η Ελλάδα δεν πήρε βαθμούς στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Νικήτρια ήταν η Ελβίρα Χέρμαν από τη Λευκορωσία με ατομικό ρεκόρ, ρεκόρ διοργάνωσης και χρόνο 12.62. Δεύτερη η Βελγίδα Άννε Ζαγκρέ με 12.87 και τρίτη η Ολλανδέζα Ζου Σίντεϊ με 12.94.

Πολύτιμους βαθμούς χάρισε στην Ελλάδα και ο Ανδρέας Πανταζής, ο οποίος κατέκτησε την 3η θέση με καλύτερο άλμα στα 16.18μ. Πρώτος ήταν ο Λευκορώσος Μαξίμ Νιαστσιαρένκα με 16.65μ. και τρίτος ο Τούρκος Νακάτι Ερ με 16.38μ.

Τη 10η θέση κατέκτησε ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800μ. των ανδρών τερματίζοντας σε 1.48.38 που αποτελεί φετινό του ρεκόρ. Ο Έλληνας αθλητής ηγήθηκε της κούρσας στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο φινάλε δεν άντεξε τερματίζοντας τελικά 10ος. Πρώτος ήταν ο Τούρκος Μεχμέτ Τσελίκ με 1.47.48, δεύτερος ο Νορβηγός Μάρκους Έιναν με 1.47.54 και τρίτος ο Βέλγος Αουρέλε Βάντεπούτε με 1.47.74.

Την 5η θέση κατέκτησε η Τατιάνα Γκούσιν στο ύψος των γυναικών έχοντας για καλύτερο άλμα στα 1.86μ. Νικήτρια αναδείχτηκε η καταπληκτική Ελβετίδα Σαλόμ Λανγκ, η οποία ξεπέρασε τα 1.96μ., έπιασε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και έκανε ρεκόρ διοργάνωσης. Δεύτερη ήταν η Ρουμάνα Ντανιέλα Στάνσιου με 1.92μ. και τρίτη η Σουηδέζα Μάγια Νιλσον με 1.90μ.

Την 4η θέση κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ των ανδρών ξεπερνώντας τα 5.50μ. Ο Έλληνας επικοντιστής πέρασε με την

Την 4η θέση κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ των ανδρών ξεπερνώντας τα 5.50μ. Ο Έλληνας επικοντιστής πέρασε με την πρώτη τα 5.50μ., άφησε τα 5.55μ., είχε δύο άκυρα στα 5.60μ., συνέχισε στα 5.65μ. για να έχει ελπίδες να τερματίσει πιο ψηλά, όμως δεν τα κατάφερε και έμεινε 4ος. Νικητής αναδείχτηκε ο Τούρκος Ερσού Σασμά με 5.65μ.και δεύτερος ο Ελβετός Ντομινίκ Αλμπέρτο με 5.55μ.και τρίτος ο Τσέχος Ίαν Κούντλιτσκα με 5.55μ.

Στα 1500μ. των γυναικών η Κοραΐνη Κυριακοπούλου τερμάτισε στην 9η θέση με χρόνο 4.22.07. Νικήτρια ήταν η Φιλανδέζα Σάρα Κουβίστο με 4.15.58, δεύτερη η Λευκορωσίδα Ντάρια Μπαρίσεβιτς με 4.15.84 και τρίτη η Τσέχα Ντιάνα Μεζουλιανίκοβα με 4.16.71.

Στη δισκοβολία των ανδρών ο Ιάσων Θανόπουλος κατέκτησε την 7η θέση έχοντας καλύτερη βολή στα 53.27μ. Νικητής ήταν ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Φιρφιρίκα με 62.38μ., δεύτερος ο Νορβηγός Όλα Στούνες Ισένε με 61.26μ. και τρίτος ο Βέλγος Φίλιπ Μιλάνοβ με 61.26μ.

Σπουδαίος αγώνας έγινε στα 3.000μ. στιπλ καθώς έγινε μεγάλη μάχη για την πρωτιά την οποία κατέκτησε τελικά ο Φιλανδός Τοπ Ραϊτάνεν με 8.38.30. Δεύτερος ήταν ο Τσέχος Νταμιάν Βιχ με 8.39.21 και τρίτος ο Λευκορώσος Βιαχάσλαου Σκούντι με 8.39.94. Την Ελλάδα εκπροσώπησε ο Γιώργος Σταμούλης και τερμάτισε 11ος με 9.08.55.

Πολύ καλή κούρσα έκανε η Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 200μ. των γυναικών κατακτώντας τελικά την 3η θέση με χρόνο 23.45. Η Ελληνίδα σπρίντερ έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο 100άρι, μπήκε πρώτη στην τελική ευθεία όμως στα τελευταία 40 μέτρα έχασε τις δυνάμεις της κι έτσι έμεινε στην 3η θέση. Νικήτρια ήταν η Βελγίδα Ίμκε Βερνέτ με 23.30 που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και δεύτερη ήταν η Ολλανδέζα Λίκε Κλάβερ με 23.32.

Στην 4η θέση της β σειράς των 200μ. των ανδρών τερμάτισε ο έφηβος Γιάννης Καριοφύλλης έχοντας χρόνο 21.65. Στη γενική κατάταξη κατέκτησε τη 10η θέση. Ταχύτερος όλων ήταν ο Τσέχος Ζαν Ζίρκα με 20.82, ενώ ακολούθησαν ο Ολλανδός Κουραντί Μαρτίνα με 21.03 και ο Φιλανδός Οσκάρι Λέχτονεν με 21.28.

Οδεύουμε σταδιακά προς το τέλος και η κατάσταση φαίνεται να αρχίζει να ξεκαθαρίσει. Λευκορωσία και Τσεχία είναι αυτή τη στιγμή σε τροχιά ανόδου. Μετά τα 33 αγωνίσματα, η χώρα μας είναι στην 5η θέση με 222 β.

Επτά βαθμούς χάρισε στην Ελλάδα η Έφη Κολοκυθά καθώς κατέκτησε την 6η θέση στο μήκος των γυναικών. Η εκπρόσωπος της Ελλάδας είχε καλύτερο άλμα στα 6.12μ. στην 3η της προσπάθεια ενώ ξεκίνησε με 5.99μ. και συνέχισε στη 2η προσπάθεια με 6.02μ. Απίστευτα πράγματα έγιναν στην τελευταία προσπάθεια που είχαν οι τέσσερις πρώτες αθλήτριες του μήκους με αποτέλεσμα να αλλάξει η κατάταξη. Η 4η μέχρι την τελευταία προσπάθεια Πολίν Χόντεμα (Ολλανδία) είχε άλμα στα 6.40μ. πέρασε πρώτη και κρατούσε την πρωτιά μέχρι την προσπάθεια της Φλορεντίνα Ιούσκο (Ρουμανία) που είχε 6.39μ. Στην τελευταία της προσπάθεια, όμως η Ρουμάνα είχε άλμα στα 6.55μ. κατακτώντας οριστικά την πρωτιά. Τρίτη ήταν η Σουηδέζα Τίλντε Τζόχαντσον με 6.36μ.

Την καλύτερη φετινή της επίδοση σημείωσε η Αναστασία Καρακατσάνη στα 5.000μ. των γυναικών τερματίζοντας στη 10η θέση με 16.39.64.

Νικήτρια ήταν η Ελβετίδα Φαμπιέν Σλουμπφ με 15.42.45, δεύτερη ήταν η Τσέχα Κριστίνα Μάκι με 15.52.94 και τρίτη η Σουηδέζα Σάμραβιτ Μένγκστεμπ με 15.57.34.

Την 8η θέση κατέκτησε η Αναστασία Ντραγκομίροβα εκπροσωπώντας την Ελλάδα στη σφαιροβολία γυναικών. Η Ελληνίδα αθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 14.22μ. με τη δεύτερη βολή της. Τους 12 βαθμούς της νίκης πήρε η Τουρκάλα Εμέλ Ντερελί με φετινό ρεκόρ 18.50μ., ακολούθησε η Τσέχα Μαρκέτα Τσερβένκοβα με 17.23μ. και τρίτη η Λευκορωσίδα Γιούλια Λίντσιουκ με 17.09μ.

Στη 12η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Δημητράκης στα 3.000μ. των ανδρών με χρόνο 8.28.24. Νικητής ήταν ο Ολλανδός Μάικ Φόπεν με 7.57.43, δεύτερος ο Σουηδός Εμίλ Ντάνιελσον με 7.58.72 και τρίτος ο Φιλανδός Εμίλ Χελάντερ με 8.02.22.

Ο Δημήτρης Τσίτσος εκπροσώπησε την Ελλάδα στον ακοντισμό των ανδρών, όπου είχε καλύτερη βολή στα 72.40μ. με αποτέλεσμα να κατακτήσει την 6η θέση. Πρώτος ήταν ο Φιλανδρός Λάσι Ετελατάο με 79.20μ., δεύτερος ο Τσέχος Βίτεζλαβ Βέσελι με 78.50μ. και τρίτος ο Τούρκος Εμίν Οντσέλ με 76.35.

Στη σκυταλοδρομία 4Χ400 των γυναικών, την πρώτη θέση κατέλαβε η Λευκορωσία με 3.28.14, ακολούθησε η Ελβετία με 3.28.77, Τρίτη η Τσεχία με 3.30.51 και στην 4η θέση τερμάτισε η Ελλάδα με 3.32.90.

Στη 12η θέση τερμάτισε η Ελλάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ400 των ανδρών με 3.10.23 την ίδια ώρα που η Τσεχία αναδείχτηκε νικήτρια με 3.02.42, η Ολλανδία δεύτερη με 3.02.49 και τρίτη η Τουρκία με 3.04.96.