Λεϊρία 2024: Τέσσερα χάλκινα μετάλλια ο απολογισμός της Ελλάδας

Runbeat Team   8:16 11-03-2024

Με ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στη Λεϊρία της Πορτογαλίας.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών ανέβηκε ο Γιάννης Κυριαζής έχοντας καλύτερη βολή στα 80.52μ. στον τελικό του ακοντισμού ανδρών.Ο αθλητής που προπονείται με τον Θωμά Κυριαζή ξεκίνησε τον αγώνα με 78.99μ., συνέχισε με 78.05μ. και στην τρίτη βολή έβγαλε τα 80.52 μέτρα. Συνέχισε με 76.47μ. και δύο άκυρες βολές.

Πρώτος ήταν ο Ουκρανός Άρτουρ Φελφνέρ με 81,89 μ. και ακολούθησε ο Ρουμάνος Αλεξάντρου Νόβατς με 80,73 μέτρα.

Συνολικά η Ελλάδα κατέκτησε τέσσερα χάλκινα μετάλλια στη διοργάνωση με τους Φραντζεσκάκη, Ντουσάκη, Κυριαζή και Ντραγκομίροβα.

Έβδομος ο Μουζενίδης στη σφαιροβολία

Ο Οδυσσέας Μουζενίδης έκανε καλό αγώνα στη σφαιροβολία και κατέλαβε την έβδομη θέση στη διοργάνωση, έχοντας καλύτερη βολή στα 19.30μ. στην τρίτη του προσπάθεια.

Ο αθλητής που προπονείται με τον Γιώργο Μποτσκαριώβ ξεκίνησε τον αγώνα με 18.62μ., ακολούθησαν 18.59μ., τα 19.30μ. και τα 18.73μ., 19.16μ. και 18.77 μέτρα.

Την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Ιταλός Ζάνε Γουέιρ με 21,55 μ. με τον Σκοτ Λίνκολν να ακολουθεί με 20,98 μ. και τον Μεσούντ Πέρεζ να είναι τρίτος με 20,58 μέτρα. Ο Λεονάρντο Φάμπρι δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς.

Από εκεί και πέρα, ο Αρτέμης Αδαμάκης στη δισκοβολία ανδρών Κ23 έκανε έναν πολύ καλό αγώνα παρά την απειρία του καθώς ήταν η πρώτη φορά που έλαβε μέρος σε μεγάλη διοργάνωση. Ο Αδαμάκης κατέλαβε την 6η θέση με καλύτερη βολή στα 55.10μ., επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ που είναι στα 55.44 μέτρα.

Ο αθλητής που προπονείται στην Κρήτη με τον Γιώργο Μήλιο σημείωσε τις εξής βολές στον αγώνα: 50.70μ., 53.21μ., 54.06μ., 55.10μ., άκυρη, 53.13 μέτρα.

Στην όγδοη θέση του Β’ γκρουπ της σφυροβολίας βρέθηκε η Σταυρούλα Κοσμίδου, έχοντας καλύτερη βολή στα 63.79μ. που βγήκε στην πέμπτη της προσπάθεια. Αναλυτικά οι βολές της ήταν 62.86μ., 63.62μ., άκυρη, άκυρη, 63.79μ. και άκυρη.

Η Κρίστυ Αναγνωστοπούλου στην πρώτη της συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση μετά τη γέννηση του γιού της πριν από τέσσερις μήνες πήρε την 11η θέση στο γκρουπ της στη δισκοβολία. Η 32χρονη πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 50.88 μέτρα.