Μαλογιάννης και Φλώρου οι νικητές του 6ου Ημιμαραθωνίου Βόλου!

Runbeat Team   11:00 27-03-2022

Ο Ημιμαραθώνιος Βόλου επέστρεψε, για να διοργανωθεί για 6η φορά στην ιστορία με αρκετές συμμετοχές. Ο ξεχωριστός αγώνας έγινε ξανά μετά από δύο χρόνια και ήταν γεμάτος με καινοτομίες, πιστοποίηση της World Athletics, της AIMS και με την έγκριση του ΣΕΓΑΣ.

Στο πλαίσιο της διοργάνωσης και πέρα από τον ημιμαραθώνιο, υπάρχει ένας παιδικός αγώνας 500 μέτρων, αλλά και ο αγώνας 5 χιλιομέτρων «I Love Volos Run».

Στον ημιμαραθώνιο νικητές ήταν ο Ανδρέας Μαλογιάννης και η Έφη Φλώρου. Πιο συγκεκριμένα, ο Μαλογιάννης πήρε τη νίκη με χρόνο 1:16:53, με τον Θανάση Γουλομητρο να τερματίζει δεύτερος με 1:17:38. Τρίτος τερμάτισε ο Δημήτρης Φραγκος με 1:17:42, τέταρτος ο Γιώργος Κασαπίδης με 1:21:11 και πέμπτος στους άνδρες ο Ζήσης Τσουρέλης, που με 1:21:25 τερμάτισε στην έκτη θέση της γενικής κατάταξης.

Πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Έφη Φλώρου με 1:21:14 και την πέμπτη θέση στη γενική κατάταξη. Στην δεύτερη θέση στις γυναίκες τερμάτισε η Αποστολία Τσιτσάκη με 1:31:16, με την Γεωργία Μπαρουτα να βγαίνει τρίτη με 1:34:24. Τέταρτη τερμάτισε η Δήμητρα Χατζημιμίκου (1:36:24).

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του ημιμαραθωνίου.

Μολικο και Παπασακελαρίου νικητές στα 5 χιλιόμετρα

Ο Ντέιβις Μολικο ήταν ο δρομέας που πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στον αγώνα «I Love Volos Run», με χρόνο 18:47. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Πέτρος Παπαπαυλίδης με 19:52, με τον Αντώνη Κοπανο να τερματίζει τρίτος με 19:57. Ο Γιώργος Γιαννακόπουλος (20:33) και ο Νίκος Αικατερινιάρης (20:47) τερμάτισαν στην τέταρτη και στην πέμπτη θέση αντίστοιχα στους άνδρες.

Όσον αφορά τις γυναίκες, η γεννημένη το 2005 Σταυρούλα Παπασακελαρίου έφτασε στη νίκη με 20:39 και την Άλκηστης Κοσμά να τερματίζει στη δεύτερη θέση με 21:20. Τρίτη βρέθηκε η Μαριλίτα Δεδουση με 21:39, τέταρτη η Δήμητρα Γιαταγανα με 24:13 και πέμπτη η Μαρία – Χριστίνα Φλώρου με 24:35.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα των 5 χιλιομέτρων.