Μάριμπορ 2023: Τέταρτη θέση με ατομικό ρεκόρ για την Μυρτώ Βαλαχά

Runbeat Team   21:49 24-07-2023

Με καλές εμφανίσεις συνέχισαν το απόγευμα οι Έλληνες αθλητές τη συμμετοχή τους στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας που διεξάγεται στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

Η Μυρτώ Βαλαχά έκανε εξαιρετική παρουσία στα 3000μ. και με χρόνο 9.35.10 κατέκτησε την τέταρτη θέση.

Η νεαρή αθλήτρια από την Πάτρα συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 9:57.74 από την αντίστοιχη διοργάνωση στη Μπάνσκα Μπίστριτσα το 2022, ενώ πέτυχε και επίδοση καλύτερη από το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Η 16χρονη αθλήτρια εκμεταλλεύτηκε τον ρυθμό που είχε κούρσα κι έτσι κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της και να πετύχει μια εξαιρετική για την ηλικία της επίδοση.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Δημήτρης Αντωνάτος, που προκρίθηκε στον τελικό (Τρίτη 25/7, 18.10) της σφαιροβολίας με βολή στα 20.37μ., που ήταν η καλύτερη βολή του προκριματικού.

Ο αθλητής πριν από λίγες ημέρες σημείωσε 20.98μ. σε αγώνες που έγιναν στον Πύργο. Στον τελικό του μήκους θα λάβει μέρος η Μιχαέλα Λυρή, που είχε καλύτερο άλμα στα 5.96 μέτρα. Ο τελικός θα γίνει την Τρίτη (25/7, 19.05).

Στον προκριματικό των 400 μ. αγωνίστηκε η Νέλλυ Φλουτάκου που με 57.04 κατέλαβε την πέμπτη θέση στη σειρά της. Στα 110 μ. εμπ. ο Μύρων Ρεθυμνιωτάκης ήταν τέταρτος στην πρώτη προκριματική σειρά με 14.20 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα.

Το πρωί η Εβίνα Παναγιώτου ξεπέρασε τα 3,70 μ. στο επί κοντώ και προκρίθηκε στον τελικό.