Μεγάλος νικητής ο Μπούκης στο Serres Ultra Trail 2021 (vid)

Runbeat Team   16:26 26-09-2021

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες Σάββατο το Serres Ultra Trail 2021. Στον αγώνα 86χλμ συμμετείχα περίπου 100 αθλητές και αθλήτριες, ενώ ογδόντα οκτώ εξ αυτών κατάφεραν να τερματίσουν σε μία πολύ απαιτητική διαδρομή.

Μεγάλος νικητής αναδείχτηκε ο Φιλάρετος Μπούκης, ο οποίος τερμάτισε με μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον δεύτερο. Ακολούθησε το δικό του ρυθμό και έκοψε πρώτος το νήμα μετά από 9 ώρες 52 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα. Στη 2η θέση ήταν ο Κωνσταντίνος Γκάτσας με 11:45.13 και στην 3η ο Κωνσταντίνος Παυλίδης με 12:18.30.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ασημίνα Ιγγλέζου ολοκληρώνοντας τον αγώνα της σε 14 ώρες 18 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Στη 2η θέση τερμάτισε η Αμαλία Ματθαίου με 17:25.58 και στην 3η η Θεοδώρα Τσαπικούνη με 17:45.42.

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και αγώνας 21 χιλιομέτρων, όπου νικητής αναδείχτηκε ο Κοσμάς Πλακέτας με 1:48.17 και ακολούθησαν ο Ανδρέας Μπαρούτας με 1:57.39 και ο Χρήστος Παρασκευάς με 2:00.52.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Ευγενία Ποργιαζόγλου με 2:24.26 και ακολούθησαν η Ναταλία Δημοσθένους με 2:30.36 και η Μαρία Λαμπούδη με 2:33.52.