Ιδανικό ξεκίνημα με πρωτιά για τον Αναστασάκη, ρεκόρ και όρια στο 6ο Κύπελλο ρίψεων

Runbeat Team   15:53 17-04-2021

Τον πρώτο αγώνα της χρονιάς έδωσε ο Μιχάλης Αναστασάκης στο 6ο Κύπελλο ρίψεων που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης παρουσία της νέας προέδρου του ΣΕΓΑΣ, Σοφίας Σακοράφα. Ο Χανιώτης πρωταθλητής της σφυροβολίας κατέκτησε την 1η θέση με βολή στα 73.81μ. παρότι είχε αρκετές ενοχλήσεις στη μέση του, όμως δεν κατάφερε να έχει μεγαλύτερη βολή καθώς ήταν άκυρος στις υπόλοιπες προσπάθειες που επιχείρησε.

Τη 2η θέση κατέκτησε ο συντοπίτης του, Χρήστος Φραντζεσκάκης με καλύτερη βολή στα 72.10μ. Ο νεαρός Χανιώτης πρωταθλητής είχε αγωνιστεί και στην Κύπρο πριν τρεις μέρες. Την 3η θέση στη σφυροβολία ανδρών κατέκτησε ο Κύπριος Αλέξανδρος Πουρσανίδης με 71.80μ.

Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Θοδωρής Ζιώγας στη σφύρα 6κ. καθώς με βολή στα 73.95μ. σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ (71.91 το προηγούμενο) και παράλληλα έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό και το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20.

Εξαιρετική ήταν και η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό γυναικών Κ20, όπου με βολή στα 56.22μ. έπιασε το όριο τόσο για το Ευρωπαϊκό όσο και για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20. Η Μελπομένη Γρηγοριάδου ήταν πρώτη στον ακοντισμό γυναικών με 55,37 μ. επίδοση που είναι ατομικό ρεκόρ (51.21μ. το προηγούμενο) και της δίνει το δικαίωμα να αγωνιστεί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23.

Νέο ατομικό ρεκόρ σημείωσε η Αφροδίτη Τζατζιμάκη στη σφυροβολία Κ18 καθώς είχε καλύτερη βολή στα 66,45μ. Η νεαρή Χανιώτισσα ήταν εντυπωσιακή, όπως εντυπωσιακό ήταν το γεγονός ότι το προηγούμενο ατομικό της ρεκόρ κράτησε μόλις για τρεις μέρες και (63,54μ.) και το είχε πετύχει στην Κύπρο την Τετάρτη 14/4.

Στη σφαιροβολία, η Μαρία Μαγκούλια είχε καλύτερη βολή στα 14.59μ. και πήρε το εισιτήριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23.