Ντουμπάι: Άλλα πέντε μετάλλια από τους Έλληνες στο διεθνές μίτινγκ στίβου ΑμεΑ

Runbeat Team   11:01 15-02-2024

Συνεχίζει να… σαρώνει τα μετάλλια η Ελλάδα στο 15th Fazza International Para Athletics Championships που διεξάγεται στο Ντουμπάι. Μετά τα επτά μετάλλια που κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές την πρώτη μέρα, χθες η συγκομιδή συνεχίστηκε. Άλλα πέντε μετάλλια προστέθηκαν στη συλλογή της ελληνικής αποστολής και ο αριθμός αναμένεται να αυξηθεί σήμερα Πέμπτη (15/2) τελευταία μέρα των αγώνων.

Από τη χθεσινή μέρα ξεχώρισαν τα χρυσά μετάλλια των Κουρδή και Στεφανουδάκη.

Ο Αναστάσης Κουρδής συμμετείχε στο μήκος Τ63/64 και με άλμα στα 6.11μ. στην 6η και τελευταία του προσπάθεια (τα άλματά του στη σειρά: άκυρο, άκυρο, 6.03μ., 5.80μ., άκυρο, 6.11μ.) κατέκτησε την πρώτη θέση.

Ντουμπάι: Άλλα πέντε μετάλλια από τους Έλληνες στο διεθνές μίτινγκ στίβου ΑμεΑ runbeat.gr

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μανώλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο F52/53/54. Με βολή στα 29.33μ. στην 3η του προσπάθεια (οι βολές του: 28.29μ, 29.32μ., 29.33μ., άκυρη, 28.92μ., 26.53μ.) ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Όπως τόνισε ο ίδιος μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου: «Η προετοιμασία των αγώνων μας συνεχίζεται και τα αποτελέσματα είναι πολύ ικανοποιητικά. Η διοργάνωση του Dubai είναι θεσμός για την ομάδα μας. Οι βολές μας σταθερές κι υψηλές. Επόμενος σταθμός της προετοιμασίας μας, η διοργάνωση της Τυνησίας. Συνεχίζουμε να προετοιμαζόμαστε για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ιαπωνία και την Παραολυμπιάδα στο Παρίσι το ερχόμενο καλοκαίρι».

Οι επιτυχίες συνεχίστηκαν με τον Δημήτρη Ζησίδη, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαίρα F32, με βολή στην 6η του προσπάθεια στα 9.22μ. (οι βολές του: 8.48μ, άκυρη, 8.60μ., άκυρη, 9.17μ, 9.22μ.). Δεύτερο μετάλλιο για τον Μιχάλη Σεΐτη, ο οποίος μετά το χρυσό στα 200μ.Τ44/64 κατέκτησε το ασημένιο στο μήκος Τ63/64, με άλμα στα 5.97μ. στην 4η του προσπάθεια και στη συνέχεια δεν επιχείρησε τα υπόλοιπα δύο άλματα του (5.76μ., 5.93μ., άκυρο, 5.61μ.).

Δεύτερο μετάλλιο και για τον Θανάση Κωνσταντινίδη, ο οποίος μετά το χάλκινο μετάλλιο στην κορίνα F32, επανέλαβε την επιτυχία του και στη σφαίρα F32, με βολή στα 8.51μ., στην 5η και προτελευταία του προσπάθεια (6.99μ., 7.18μ., 7.21μ, 7.73μ., 8.51μ., 7.55μ.).

Ο Γιώργος Ανυφαντής ήταν 4ος στο μήκος Τ63/64, με άλμα στα 5.61μ.. στην 5η του προσπάθεια (5.27μ., 5.21μ., 5.48μ., άκυρο, 5.61μ., άκυρο).

Ο Μάρκους Γκάμπριελτσικ, ήταν 5ος στη σφαίρα F33, με άλμα στα 6.78μ. στη 2η του προσπάθεια (6.56μ, 6.78μ.,6.30μ., 6.69μ., 6.43μ.,6.46μ.).

Η Σουλτάνα Κεραμυδά μετά την 4η θέση στη σφαίρα F56/57, πήρε την 5η θέση στο δίσκο F56/57, με βολή στα 19.01μ., στην τελευταία της προσπάθεια (16.64μ, 16.62μ., 17.77μ, 18.13μ.,17.28μ, 19.01μ.)