Πριν μερικές ημέρες η Παγκόσμια Ομοσπονδία ανακοίνωσε τους δέκα υποψήφιους άνδρες για την ανάδειξη του κορυφαίου της φετινής χρονιάς.

Πρόκειται για αθλητές που έκλεψαν τις εντυπώσεις τη φετινή σεζόν και ένας εξ αυτών θα λάβει τον τίτλο του καλύτερου για το 2022 στα World Athletics Awards που έχουν προγραμματιστεί τον επόμενο μήνα.

Ας ρίξουμε όμως μία ματιά στους υποψήφιους, τους οποίους έχει δικαίωμα και το κοινό να ψηφίσει μέσα από τις πλατφόρμες της World Athletics.

Kristjan Ceh (SLO)

Ο Σλοβένος δισκοβόλος Kristjan Ceh κέρδισε 19 από τους 21 αγώνες του, συμπεριλαμβανομένου του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Στίβου που πραγματοποιήθηκε στο Όρεγκον, όπου μάλιστα είχε καλύτερη βολή στα 71,13 μέτρα για να βελτιώσει το ρεκόρ του πρωταθλήματος σχεδόν κατά ένα μέτρο.

Ο Ceh είναι ο πρώτος αθλητής που κατάφερε να ρίξει βολή πάνω από τα 71 μέτρα σε τρεις διοργανώσεις μέσα σε μία σεζόν. Κορυφαία επίδοσή του ήταν το 71,27μ. που σημείωσε στο Diamond League στο Μπέρμιγχαμ τον Μάιο.

Alison dos Santos (BRA)

Ο Alison dos Santos ήταν το αδιαμφισβήτητο Νο. 1 στα 400 μέτρα με εμπόδια ανδρών το 2022.

Ολοκλήρωσε αήττητος τη σεζόν σημειώνοντας μάλιστα την κορυφαία επίδοσή του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον τερματίζοντας σε 46.29, επίδοση που αποτελεί και ρεκόρ Νοτίου Αμερικής. Παράλληλα ήταν ο 3ος ταχύτερος χρόνος στην ιστορία των 400μ. εμπ.

Κατέβηκε κάτω από τα 47 δευτερόλεπτα τρεις φορές κατά τη διάρκεια του έτους, αριθμός ρεκόρ για μία σεζόν, και πέτυχε έξι από τους 10 ταχύτερους χρόνους του 2022.

Έγινε ο πρώτος Νοτιοαμερικανός που κέρδισε μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 400μ. εμπ

Mondo Duplantis (SWE)

Τι να πει κανείς για τον Σουηδό σούπερ αθλητή του επί κοντώ. Ο Mondo Duplantis, βελτίωσε το παγκόσμιο ρεκόρ τρεις φορές το 2022, ξεπερνώντας αρχικά τα 6.19μ., στη συνέχεια τα 6.20 μέτρα στον κλειστό στίβο και τέλος τα 6.21μ. στον ανοικτό στίβο.

Ήταν η πρώτη φορά που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ σε ανοικτό στίβο. Ο μόνος αθλητής που έχει καταφέρει κάτι ανάλογο ήταν ο Sergey Bubka όταν ξεπέρασε τα 6.14 μέτρα τον Ιούλιο του 1994, δηλαδή περισσότερα από πέντε χρόνια πριν καν γεννηθεί ο Duplantis.

Ο 22χρονος κέρδισε τους 18 από τους 19 αγώνες που έδωσε στη σεζόν ξεπερνώντας τα 6.00 μέτρα σε 15 από αυτούς!

Ανάμεσα στις νίκες του ήταν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και ο τελικός του Diamond League.

Soufiane El Bakkali (MAR)

Ο Μαροκινός Soufiane El Bakkali ήταν επίσης αήττητος το 2022 στα 3000 μ. στιπλ. Στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Όρεγκον και κέρδισε το τελικό του Diamond League.

Σημείωσε επίσης την κορυφαία επίδοση για φέτος στο αγώνισμα με χρόνο 7:58.28 στο Ραμπάτ.

Η επιτυχία του El Bakkali δεν περιορίστηκε στα 3000 μ. στιπλ, καθώς ο 26χρονος σημείωσε επίσης την κορυφαία επίδοση στην Αφρική στα 2000 μ. στιπλ με χρόνο 5:14.06.

Grant Holloway (ΗΠΑ)

O Αμερικανός εμποδιστής, Grant Holloway, κέρδισε άλλα δύο χρυσά μετάλλιο σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα στα 110μ. εμπ., ενώ ισοφάρισε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ.

Σε πέντε αγώνες έτρεξε κάτω από τα 7.40, ενώ η κορυφαία επίδοσή του σημειώθηκε στον ημιτελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου καθώς ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ (7.29). Τον τίτλο στο Βελιγράδι τον πήρε μεεπίδοση 7.39.

Jakob Ingebrigtsen (NOR)

Ένας άλλος αθλητής που εντυπωσίασε τόσο στον κλειστό όσο και στον ανοικτό στίβο ήταν ο Jakob Ingebrigtsen, ο οποίος κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ 1500μ. στον κλειστό στίβο και στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στον ανοικτό.

Ο 22χρονος Νορβηγός σημείωσε 3:30.60 στο Λιεβίν τον Φεβρουάριο κατεβάζοντας σχεδόν  μισό δευτερόλεπτο το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει ο Samuel Tefera το 2019. Ένα μήνα αργότερα, η Ingebrigtsen κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο τερματίζοντας πίσω από την Tefera στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου .

Κατέκτησε επίσης το ασημένιο στα 1500μ. στο Όρεγκον και το χρυσό στα 5.000μ.

Επίσης ήταν νικητής τόσο στα 1500μ. όσο και στα 5.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και κατέκτησε και το διαμάντι στη Ζυρίχη με χρόνο 3:29:02 στα 1500μ.

Eliud Kipchoge (KEN)

Ο Eliud Kipchoge είχε δηλώσει ότι ήθελ να κάνει «ένα πολύ καλό αγώνα» στον Μαραθώνιο της BMW του Βερολίνου. Αυτή η καλή εμφάνιση εξελίχθηκε σε Παγκόσμιο ρεκόρ καθώς με χρόνο 2:01:09 κατέρριψε το δικό του ρεκόρ (2:01:39), το οποίο σημείωσε το 2018. Ο 37χρονος κέρδισε επίσης τον Μαραθώνιο του Τόκιο σε 2:02:40 τον Μάρτιο και πλέον έχει θριαμβεύσει σε 15 από τους 17 μαραθωνίους της καριέρας του.

Noah Lyles (ΗΠΑ)

Όχι μόνο ο Noah Lyles ήταν αήττητος στα 200 μέτρα φέτος, αλλά έτρεξε κάτω από τα 20 δευτερόλεπτα και στους 12 αγώνες που έδωσε.

Ο 25χρονος κατέρριψε το μακροχρόνιο ρεκόρ του Michael Johnson για να κερδίσει τον παγκόσμιο τίτλο του στα 200 μέτρα στο Όρεγκον, με το χρόνο του στα 19.31 να τον φέρνει επίσης στην τρίτη θέση στην παγκόσμια λίστα όλων των εποχών.

Στη συνέχεια, ο Lyles συμμετείχε με την ομάδα των ΗΠΑ στα 4 x 100 μέτρα κατακτώντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στο Όρεγκον, ενώ κατέκτησε και τον τίτλο στο Diamond League

Anderson Peters (GRN)

Παρόλο που δεν είχε ρίξει ποτέ πάνω από τα 90 μέτρα μέχρι φέτος στον ακοντισμό, ο Anderson Peters κατάφερε να ξεπεράσει αυτό το φράγμα επτά φορές το 2022.

Όλα ξεκίνησαν με το 93,07 στη Ντόχα, επίδοση που τον ανέβασε στην πέμπτη θέση στην παγκόσμια λίστα όλων των εποχών.

Στη συνέχεια διατήρησε τον παγκόσμιο τίτλο του, ρίχνοντας ξανά πάνω από 90 μέτρα με 90.54 μέτρα στο Όρεγκον.

Επιστρέφοντας στους αγώνες της Κοινοπολιτείας, τελείωσε τη σεζόν του με ένα ασημένιο μετάλλιο στο Μπέρμιγχαμ, ρίχνοντας 88,64 μέτρα.

Pedro Pichardo (POR)

Ο Πορτογάλος Pedro Pichardo πήγε στο Όρεγκον για να κυνηγήσει τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο και, μετά τα ασημένια μετάλλια τόσο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2013 και 2015 όσο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου στο Βελιγράδι νωρίτερα μέσα στη χρονιά, ο 29χρονος το πέτυχε.

Μάλιστα στον τελικό σημείωσε τα δύο καλύτερα άλματα της χρονιάς (17,95μ και 17,92μ). Ήταν επίσης πρωταθλητής Ευρώπης καθώς κατέκτησε την πρωτιά στο Μόναχο με άλμα στα 17,50 μέτρα.