Εννιά μετάλλια για την Ελληνική αποστολή στην πρώτη μέρα του Βαλκανικού πρωταθλήματος της Ρουμανίας

Runbeat Team   8:08 19-06-2022

Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών γίνεται αυτό το Σαββατοκύριακο στην πόλη Κραϊόβα της Ρουμανίας με την ελληνική ομάδα να έχει μεγάλη συμμετοχή.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου ήταν νικήτρια στο επί κοντώ με άλμα στα 4,50 μ. επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ, αφού είχε 4,45 μ., ενώ στη συνέχεια δοκίμασε στα 4,60 μέτρα. Το φετινό της ρεκόρ ξεπέρασε και η Ελένη Πόλακ, που ήταν δεύτερη επίσης με 4,50 μ., σε έναν αγώνα όπου κατάφερε να επιστρέψει σε ύψη ανάλογα των δυνατοτήτων της.

Χρυσό μετάλλιο για την ομάδα 4Χ100μ. των γυναικών με τις Δήμητρα ΤσουκαλάΕλισάβετ ΠεσιρίδουΑλάνα Μπερν και Ραφαέλα Σπανουδάκη με 44.56. Η ομάδα μας έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση και με τη σημερινή της εμφάνιση έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στο ευρωπαϊκό του Μονάχου. Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε και η εθνική ομάδα 4Χ100 μ. των ανδρών με τους Κώστα ΖήκοΒασίλη ΜυριανθόπουλοΠαναγιώτη Τριβυζα και Γιάννη Νυφαντόπουλο να πετυχαίνουν 39.86 και να κατακτούν το χάλκινο μετάλλιο.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Νυφαντοπουλος στα 100 μ. όπου κατέλαβε την δεύτερη θέση με 10.37. Ο αθλητής του Περικλή Χατζηαναστασιάδη βελτίωσε το φετινό του ρεκόρ, ενώ ισοφάρισε και την τρίτη επίδοση της καριέρας του. Παράλληλα έδειξε πως την ερχόμενη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη θα είναι σε θέση να κυνηγήσει έναν καλύτερο χρόνο. Στην ίδια κούρσα ο Κώστας Ζήκος τερμάτισε τέταρτος με 10.50.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου στη δισκοβολία με καλύτερη προσπάθεια στα 57.99. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος στο ύψος με 2,18 μ. και καλές, αλλά άκυρες στη συνέχεια προσπάθειες στα 2,21 μέτρα.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μ., ωστόσο δεν το συνδύασε με την επίδοση που θα ήθελε. Η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη πέτυχε 11.53 στον τελικό, ωστόσο νωρίτερα στον ημιτελικό είχε σημειώσει 11.59.

Η Δήμητρα Γναφάκη ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου στα 400 μ. εμπ., ωστόσο δεν μπόρεσε να κυνηγήσει έναν χρόνο κάτω από τα 57.00. Η νεαρή διένυσε την απόσταση σε 57.50 σε μία ακόμη σταθερή εμφάνιση στη σεζόν.

Στη διάρκεια της πρώτης ημέρας των αγώνων ο Γιάννης Ντέτσικας τερμάτισε στην τέταρτη θέση της σειράς του στα 400 μ. με 46.94 και στην ένατη στο σύνολο και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Λευτέρη Μπότσαρη έτρεξε για πρώτη φορά στην καριέρα του κάτω από τα 47.00, αφού είχε 47.05 κι έδειξε πως μέσα σε στη σεζόν θα έχει την ευκαιρία να βελτιώσει εκ νέου το ρεκόρ του. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Ανδριάνα Φέρρα ήταν τέταρτη με 53.56 επίδοση που αποτελεί φετινό της ρεκόρ και την φέρνει ακόμη πιο κοντά στο ατομικό της 53.25.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ιβάν Μενγκλεμπέι, που ήταν πέμπτος στη σφυροβολία με 72,32 μ. και βελτίωσε το ατομικό του 71,54 μέτρα.

Η χώρα μας ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα των αγώνων με συνολικά εννέα μετάλλια εκ των οποίων τα δύο χρυσά, τα τέσσερα ασημένια και τα τρία χάλκινα.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.