Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΑμεΑ: Με τον αέρα του φαβορί στον τελικό των 100μ. απόψε ο Νάσος Γκαβέλας

Runbeat Team   11:16 15-07-2023

Τη δυναμική του έδειξε ο Νάσος Γκαβέλας με οδηγό τον Δημήτρη Χρυσάφη στον ημιτελικό των 100μ. (Τ11) που πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Παρίσι.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης μετείχε στην 3η ημιτελική σειρά όπου τερμάτισε πρώτος με χρόνο 10.93. Η επίδοσή του αποτελεί ρεκόρ αγώνων (το προηγούμενο ανήκε στον Βραζιλιάνο Πράντο Λούκας με 10.95 από το 2019), ενώ ήταν πολύ κοντά στο δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (10.82).

Στον αποψινό (21:55) τελικό θα μπει ως το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, αλλά και έτοιμος για έναν μεγάλο χρόνο. Δείτε την κούρσα του στον ημιτελικό

Ρεκόρ αγώνων στην κατηγορία του ο Μαλακόπουλος-9ος ο Βέλτσης

Πέραν του Γκαβέλα, χθες το βράδυ αγωνίστηκαν δύο ακόμη Έλληνες αθλητές. Οι Στέλιος Μαλακόπουλος και Κωνσταντίνος Βέλτσης αγωνίστηκαν στον τελικό του μήκους (Τ64) και κατέλαβαν την 5η και 9η θέση, αντίστοιχα.

Ο Στέλιος Μαλακόπουλος, αν και άρχισε άσχημα με δύο άκυρα άλματα, στο τρίτο κατάφερε και έφθασε στα 6.60μ., που τον έφεραν στην 6η θέση και του έδωσε το δικαίωμα να συνεχίσει και τα υπόλοιπα άλματα. Η 4η προσπάθειά του ήταν και η καλύτερη. Με άλμα στα 6.89μ. (-0,3), κατέρριψε το δικό του 6.73μ., που είχε από το 2019 στο Ντουμπάι, στην κατηγορία του Τ62. Λόγω τραυματισμού (χωρίς να είναι κάτι σοβαρό) όμως αποσύρθηκε και δεν επιχείρησε το 6ο του άλμα.

Οι προσπάθειες του Μαλακόπουλου: άκυρη (-1,1), άκυρη (-0,2), 6.60μ. (+1,2), 6.89μ. (-0,3), άκυρη (+1,2).

Ο Κωνσταντίνος Βέλτσης στον ίδιο τελικό έμεινε στην 9η θέση με καλύτερη προσπάθεια αυτή στα 6.25μ. και για λίγους πόντους (ο 8ος Γερμανός Νοα Μποντελίερ πήδηξε 6.48μ.) έχασε την 8άδα και δεν μπόρεσε να επιχειρήσει και τα υπόλοιπα τρία άλματα.

Οι προσπάθειες του Βέλτση: άκυρη (-1,9), 6.25 (-0,8), 5.97μ. (+1,4).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός παραολυμπιονίκης, παγκόσμιος πρωταθλητής, κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στην κατηγορία με 8.62μ. και πρωταθλητής Ευρώπης Μάρκους Ρεμ. Με άλμα στα 8.49μ. έκανε νέο ρεκόρ αγώνων στην Τ64, καταρρίπτοντας το δικό του 8.40μ. Αργυρό και χάλκινο «πήγε» στις ΗΠΑ. Ο Ντέρεκ Λόσιντεντ με άλμα στα 7.39 ήταν 2ος και ο Τζάριντ Γουάλας, στην τελευταία προσπάθεια πέρασε για έναν πόντο 7.34μ. τον συμπατριώτη του Τρέντεν Μέριλ 7.33 και του… πήρε το μετάλλιο.

Πέραν του Γκαβέλα, ακόμη δύο Έλληνες αθλητές μπαίνουν σήμερα (15/7) στη «μάχη» του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο Κωνσταντίνος Καμαράς, συμμετέχει στον τελικό του μήκους (Τ37) και η Ανθή Λιάγκου στον τελικό της σφαίρας (F33).