Παγκόσμιο πρωτάθλημα Cross Country: Η Κένυα κυριάρχησε στη μικτή σκυταλοδρομία

Runbeat Team   11:03 18-02-2023

Το κουαρτέτο των Emmanuel Wanyonyi, Mirriam Cherop, Daniel Kyumbe Munguti και Brenda Chebet επανέφερε την Κένυα στην κορυφή του κόσμου καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη μικτή σκυταλοδρομία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου Cross Country που ξεκίνησε σήμερα το πρωί στο Μπέθαρστ της Αυστραλίας.

Η νίκη της Κένυας δεν ήταν εύκολη καθώς οι αθλητές της Αιθιοπίας και της Αυστραλίας διεκδίκησαν μέχρι τέλους την πρώτη θέση, όμως τελικά συμβιβάστηκαν με την 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Η ομάδα της Κένυας ολοκλήρωσε τον αγώνα της σε 23:14, ενώ ακολούθησε η  Αιθιοπία με 23:21 και η Αυστραλία με 23:26, τερματίζοντας 24 δευτερόλεπτα μπροστά από τη Νότια Αφρική (23:50). Οι ΗΠΑ ήταν στην 5η θέση με 24:32, ενώ επτά δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε η Μεγάλη Βρετανία και το NI.