Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ: Καλή αρχή από τους Έλληνες έπεται συνέχεια…

Runbeat Team   9:28 11-07-2023

Με 22 αθλητές και αθλήτριες μετέχει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ η Ελλάδα. Περίπου ένα χρόνο πριν την Παραολυμπιάδα, το Παρίσι υποδέχεται τους κορυφαίους αθλητές στίβου σε μία συνάντηση που αποτελεί προάγγελο της Ολυμπιάδας.

Οι αγώνες ξεκίνησαν το περασμένο Σάββατο 8/7 στο Στάδιο Charléty και θα ολοκληρωθούν την Δευτέρα 17 Ιουλίου. Η Ελλάδα μετέχει με τους καλύτερους αθλητές και αθλήτριές της και ευελπιστεί σε πολλές επιτυχίες.

Κατά τη χθεσινή μέρα, ο Θανάσης Κωνσταντινίδης έχασε για λίγο μία θέση στο βάθρο σ’ έναν αγώνα που σημειώθηκαν δύο παγκόσμια ρεκόρ. Δύο Κινέζοι και δύο Αλγερινοί τερμάτισαν τελικά μπροστά από τον κάτοχο του Πανελληνίου ρεκόρ, ο οποίος πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και με βολή στα 35,25μ. (5η προσπάθεια) πήρε την 5η θέση, στον τελικό της κορίνας (F32).

Οι βολές του Έλληνα πρωταθλητή ήταν οι εξής: 31,47μ., άκυρη, άκυρη, 32,46μ., 35,25μ., 35,01μ.

Νικητής ήταν ο Κινέζος Κινγκ Μπο που στην πρώτη του προσπάθεια με βολή στα 46,60μ. έκανε παγκόσμιο ρεκόρ, παίρνοντας την… μπουκιά από το στόμα του συμπατριώτη του Λι Λιού που με βολή νωρίτερα στα 40,90μ. είχε σημειώσει εκείνος νέο παγκόσμιο ρεκόρ! Την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε τελικά ο Αχμέντ Μεχιντέμπ με βολή στα 37,50μ., σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ, με τον συμπατριώτη του Βαλίντ Φερά με βολή στα 36,07μ. να τερματίζει 4ος.

Στη 10η θέση ο Ανυφαντής με πανελλήνιο ρεκόρ

Ο Γιώργος Ανυφαντής στο μήκος ανδρών Τ63 με άλμα στα 5,62μ. στην 3η του προσπάθεια, πήρε τη 10η θέση, βελτιώνοντας το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ με 5,22μ., που είχε πετύχει στις 22 Μαΐου 2022, στο Ηράκλειο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επιχείρησε τρία άλματα, καθώς δεν μπόρεσε να περάσει στους «8» καλύτερους και να επιχειρήσει και τα έξι άλματα. Με τη σειρά τα άλματά του ήταν τα εξής: 5,20μ., 5,56μ.. 5,62μ.

Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο «συνήθης ύποπτος» Γερμανός Λέον Σέφερ με παγκόσμιο ρεκόρ και άλμα στα 7,25μ. στο τελευταίο του άλμα. Στη 2η θέση ο Δανός Ντάνιελ Βάγκνερ, που έχασε το χρυσό στο τέλος, με άλμα στα 7.03μ. και το χάλκινο ο Ολλανδός Τζόελ Ντε Γιονγκ με άλμα στα 6,92μ.

Κατά τη διάρκεια της πρώτης ημέρας, ο Ηλίας Ναλμπάντης κατέκτησε την 10η θέση στη σφαιροβολία (F55) με καλύτερη βολή στα 10.07μ. Με τη σειρά οι βολές του Έλληνα πρωταθλητή ήταν οι εξής: 10,01μ., άκυρη, άκυρη, 10,02μ., 10,07μ. Και άκυρη.

Νικητής ήταν ο Βούλγαρος Ρουζντί Ρουζντί, ο οποίος με βολή στα 12,68μ. (4η προσπάθεια) σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Δεύτερος ήταν ο Πολωνός Λεχ Στόλτμαν, που βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ με βολή στα 12,27μ. (στην 1η του προσπάθεια) και το βάθρο συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Γουάλας Σάντος με βολή στα 11,87μ. (στην τελευταία του προσπάθεια).

Η δράση συνεχίζεται σήμερα (περίπου 19:50) με τη συμμετοχή της Βαλασίας Κυργιοβανάκη και Ζωής Μαντούδη στον τελικό της σφαίρας γυναικών κατηγορίας F20.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές:

12 Ιουλίου: Δίσκος (Α)-τελικός: Κωνσταντίνος Τζούνης (F56)

Μήκος (Α)-τελικός: Αναστάσης Πετρόπουλος (Τ36)

13 Ιουλίου: Σφαίρα (Α)-τελικός: Θανάσης Κωνσταντινίδης-Δημήτρης Ζησίδης (F32)

Μήκος (Α)-τελικός: Γιώργος Κωστάκης (Τ46)

Σφαίρα (Α)-τελικός: Λεόντιος Στεφανίδης -Στράτος Νικολαϊδης (F20)

14 Ιουλίου: Μήκος (Α)-τελικός: Κωνσταντίνος Βέλτσης (Τ62)- Στέλιος Μαλακόπουλος (Τ64)

100μ. (Α)-προκριματικός: Νάσος Γκαβέλας (Τ11 με guide Δημήτρη Χρυσάφη)

100μ. (Α)-Ημιτελικός: Νάσος Γκαβέλας (με guide Δημήτρη Χρυσάφη)

15 Ιουλίου: Μήκος (Α)-τελικός: Κωνσταντίνος Καμάρας (Τ37)

Σφαίρα (Α)-τελικός: Ανθή Λιάγκου (F33)

100μ. (Α)-τελικός: Νάσος Γκαβέλας (Τ11 με guide Δημήτρη Χρυσάφη)

16 Ιουλίου: Ακόντιο (Α)-τελικός: Μανώλης Στεφανουδάκης (F54)

Μήκος (Γ)-τελικός: Στέλλα Σμαραγδή (Τ47)

17 Ιουλίου: Μήκος (Α)-τελικός: Θανάσης Προδρόμου (Τ20)

Σφαίρα (Α)-τελικός: Λάζαρος Στεφανίδης (F33)

Σφαίρα (Α)-τελικός: Φώτης Ντίμερης (F42, F61, F63)