Runbeat Team   11:35 22-05-2022

Ο 10ος Πράσινος Ημιμαραθώνιος Λευκάδας πραγματοποιήθηκε χθες (21/05), μαζί με τους παράλληλους αγώνες του.

Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και πολλές συμμετοχές, με τους αθλητές να γεμίζουν τους δρόμους της Λευκάδας.

Μεγάλος νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Michele Palamini με χρόνο 1:10:30, με τους «δικούς μας» Χαράλαμπο Πιτσώλη και Δήμο Μαγγίνα να τερματίζουν στις επόμενες θέσεις με χρόνους 1:12:09 και 1:12:47 αντίστοιχα. Τέταρτος τερμάτισε ο Νικόδημος Νικολακέας με 1:14:06, ενώ ο Γιώργος Καραβίδας συμπλήρωσε την πεντάδα με 1:14:53.

Palamini και Λεοντιάδου οι μεγάλοι νικητές του 10ου Πράσινου Ημιμαραθωνίου Λευκάδας (Vid) runbeat.gr

Από εκεί και πέρα, από τους άνδρες τερμάτισαν οι Στάθης Χαμοσφακίδης (1:16:29), Μανώλης Μάστορας (1:19:07), Σπύρος Σκαφιδας (1:20:43), Νίκος Σταθακόπουλος (1:22:18) και Βασίλης Βασιλείου (1:26:52).

Στην δέκατη θέση της γενικής κατάταξης και στην πρώτη από τις γυναίκες τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου με επίδοση 1:26:10, αφήνοντας την δεύτερη θέση στην Ανδριάννα Βασιλάτου (1:29:56). Η Δήμητρα Τσαλοκώστα ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με 1:38:16, ενώ η Κατερίνα Πρικασάρου ήταν τέταρτη με 1:39:45.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε η Vera Kuchynkova με 1:42:12 και στις επόμενες θέσεις βρέθηκαν οι Μαρία Γραψα (1:46:07), Lisa Hofman (1:49:21), Αγγελική Μανδραβέλη (1:49:38), Isabella Drake (1:51:25) και Θεοδώρα Αναστασιάδη (1:52:30).

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Φωτογραφίες – Βίντεο: Θανάσης Κατωπόδης