Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18: Κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη ο Γκάρτσιος!

Runbeat Team   19:42 01-07-2023

Το μέλλον του ελληνικού στίβου έδωσε βροντερό παρών στην 1η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος ανδρών γυναικών Κ18 που διεξάγεται στην Πάτρα. Μετά τα πρωινά αγωνίσματα που σχεδόν όλα ήταν “γεμάτα” καθώς στο πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά 1.500 αθλητές και αθλήτριες, σειρά είχαν οι απογευματινοί τελικοί.

Ο Γιάννης Γκάρτσιος ήταν ένα από τα πρόσωπα του απογευματινού προγράμματος. Ο άλτης του ΓΣ Κηφισιάς πήρε τη νίκη στο τριπλούν με άλμα στα 15,85 μ. (0,7) βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ, ενώ είχε ένα ακόμη άλμα στα 15,77 μ. (-0,4). Μάλιστα με το 15,85 μ. που σημείωσε έγινε ο κορυφαίος άλτης φέτος στην Ευρώπη στις κατηγορίες Κ18 και Κ20. Ο Γκάρτσιος έχει ήδη επιβεβαιώσει την συμμετοχή του στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στην Ιερουσαλήμ. Δεύτερος ήταν ο Σταμάτης Παρασκευάς (ΝΓΣ Ηρακλής) με 14,32 μ. και τρίτος ο Αρσένιος Κουλούρης (ΑΕ Λευκίμης) με 14,00 μ.

Πολύ καλή κούρσα έκανε η Βεατρίκη – Καλυψώ Ντούγκου (ΑΣ Ρήγας Θεσ/νίκης) στα 100 μ. που ήταν ταχύτερη με 12.17 (0,2) με την Ανδριάνα Σπυροπούλου (Πανιώνιος) να είναι δεύτερη. Στην τρίτη θέση ήταν η Μικαέλα Λύρη (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) με 12.32. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών Κ18 ο Φίλιππος Γεωργαντάς (ΑΣ Κολλέγιο Ντερί) ήταν νικητής καθώς τερμάτισε πρώτος με 11.07 (-0,4) με τον Παναγιώτη Κεσκινίδη (ΑΣ Ορεστιάδα Πολυνίκης) να είναι δεύτερος με 11.20 (-0,4) και ο Μιχάλης Πετρίδης (ΓΣ Χαλανδρίου) ήταν τρίτος με 11.34 (0,9).

Ο Μύρων Ρεθυμνιωτάκης (ΟΦΗ) ήταν νικητής στα 110 μ. εμπ. με 14.16 (-0,3) με τον Νίκο Τσώνη (ΑΟ Π. Φαλήρου) να ακολουθεί με 14.44 και τον Δημήτρη Μηλιώτη (ΓΣ Αστέρας 1990) να παίρνει την τρίτη θέση με 14.56. Η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος) ήταν νικήτρια στα 100 μ. εμπ. τερματίζοντας σε 14.12 (-0,6), με τη Μαρία Βαρελά (ΑΟ Μεγάρων) να ακολουθεί με 14.14 και την Βασιλική Μουρουγιάννη (ΓΣ Βιτσέντζος Κορνάρος) να παίρνει την τρίτη θέση με 14.37.

Ο Νίκος Σιδηρένιος (Αίολος Μακεδονίας) ήταν νικητής στη σφυροβολία με 69,71 μ., με τον Απόστολο Τζαμτζή (ΓΣ Μανδρών) να ακολουθεί με 68,83 μ. και τον Χρήστο Μπίζιο (ΓΑΣ Τρικάλων) να παίρνει την τρίτη θέση με 60,13 μέτρα.

Πανελλήνιο ρεκόρ στα 2.000 μ. στιπλ για τον Σιώμο-Κοντά στο ρεκόρ η Μιχαηλίδου στο ύψος

O Φίλιππος Σιώμος (ΑΓΣ Ιωαννίνων) πέτυχε το στόχο του και συνδύασε τη νίκη του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 με νέο πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο αθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα και τερμάτισε τα 2.000 μ. στιπλ σε 5.50.93 και βελτίωσε το το 5.52.64 του Γιώργου Διαλεκτού που κρατούσε από τον Ιούλιο του 2001!

Ο νεαρός είχε ατομικό ρεκόρ 5.57.33 και με τη σημερινή του εμφάνιση έδειξε την πολύ καλή του κατάσταση.

Ο αθλητής άφησε στη δεύτερη θέση τον Αρέστη Τσακέλου (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 6.03.41 και στην τρίτη τον Μάριο Μεσολωρά (ΣΚΑ Χολαργός) με 6.03.43 σε έναν εντυπωσιακό τερματισμό από τους δύο αθλτές. Οι έξι πρώτοι της κούρσας βελτίωσαν τις επιδόσεις τους.

Πολύ καλό αγώνα έκανε η Νικολέτα Μιχαηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) που βρέθηκε κοντά στην κατάρριψη του Πανελληνίου ρεκόρ. Η νεαρή πρωταθλήτρια του ύψους, αφού ξεπέρασε το 1,80 μ. στη συνέχεια ανέβασε τον πήχη στο 1,85 μ. έχοντας ως στόχο να βελτιώσει το ρεκόρ που κατέχει η ίδια με 1,84 μ. χωρίς όμως να τα καταφέρει.

“Ήθελα κάτι παραπάνω στον αγώνα. Ευελπιστώ να βγει η καλή επίδοση είτε στο φεστιβάλ Νεότητας είτε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20. Είμαι γερή και νιώθω πολύ καλά”, τόνισε η Μιχαηλίδου.

Τη δεύτερη θέση στο ύψος πήρε η Δέσποινα Ελληνούδη (ΟΦΚΑ Σέρρες) με 1,70 μ. και την τρίτη θέση ήταν η Αθανασία Ζαφείρη (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας) με 1,65 μέτρα.

Στο επί κοντώ την πρώτη θέση πήρε ο Παύλος Κριαράς (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) με 4,70 μ. και τον ακολούθησε ο Χριστόφορος Λιτσαρδόπουλος (ΓΣ Κερκυραϊκός) 4,30 μ. και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γιώργος Στρατίκης (Πανιώνιος) 4,20 μέτρα.

Η ομάδα ΓΣ Σέρρες πήρε την πρώτη θέση στην 4Χ100 των ανδρών Κ18 με 43.45, με τον ΑΟ Ερμή να ακολουθεί με 43.54 και τον ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών να είναι τρίτη ομάδα με 43.63. Στις γυναίκες Κ18 η ομάδα του ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών πήρε την πρώτη θέση με 48.77 με τον ΟΚΑ Φίλιππο Καβάλας να ακολουθεί με 49.06 και τον ΑΟ Κάλλιστο να είναι στην τρίτη θέση με 49.32.

Η Σεβαστιανή Ασλανίδου (ΓΣ Ίκαρος Ν. Ιωνίας) ήταν πρώτη στα 5.000 μ. βάδην με 24.24.18, με την Χρύσα Εσμερλή (ΓΣ Ίκαρος Ν. Ιωνίας) να είναι δεύτερη με 25.56.85 και την Χρυσούλα Χατζηθεολόγου (ΑΠΚ Νέαπολης) τρίτη με 26.36.89