Runbeat Team   12:49 20-02-2022

Για ακόμα μία χρονιά πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος από τον ΣΕΓΑΣ, με καλές επιδόσεις και ρεκόρ συμμετοχών στην Πηγή Τρικάλων.

Πέραν των αγώνων των ανδρών και των γυναικών, στο πλαίσιο της διοργάνωσης έγιναν και οι αγώνες των ηλικιακών κατηγοριών Κ16, Κ18 και Κ20 σε άνδρες και γυναίκες.

4 χλμ. Κ20 Γυναικών

Η Μαρία Κάσσου κατέκτησε την πρώτη θέση με σχετική άνεση στον αγώνα Κ20 των γυναικών, τερματίζοντας σε 13:35. Η Μαρία Ανθή Βυθούλκα με 14:10 πήρε την δεύτερη θέση, ενώ τρίτη τερμάτισε η Βασιλική Καλιμογιάννη με 14:30.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα του αγώνα.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος: Οι πρωταθλητές Ελλάδος στις κατηγορίες Κ16, Κ18 και Κ20 runbeat.gr

2 χλμ. Κ16 Κοριτσιών

Με χρόνο 6:36, η Μυρτώ Βαλαχά πήρε τη νίκη στην κατηγορία Κ16. Η Ιουλιάννα Ρούσσου τερμάτισε δεύτερη με 6:38 και με μικρή διαφορά από την πρώτη, ενώ τρίτη τερμάτισε η Καλλιόπη Πατερα με 6:44.

3 χλμ. Κ16 Αγοριών

Πρώτος τερμάτισε ο Ιωάννης Μπιτούνης με 8:53, δεύτερος ο Γιώργος Ζαχαριάς με 9:25 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Γόντικας με 9:26.

4 χλμ. Κ18 Ανδρών

Νικητής αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γεωργίου με 12:08, ενώ με μικρή διαφορά τερμάτισε δεύτερος ο Φίλιππος Γκίζας με 12:11. Τρίτος τερμάτισε ο Διονύσης Καψάλης με 12:12.

3 χλμ. Κ18 Γυναικών

Την πρώτη θέση κατέλαβε η Μαρίνα Κιούλου με 10:09, με την Αλκηστις Γκιζιβίνη να παίρνει τη δεύτερη, με χρόνο 10:14. Τρίτη τερμάτισε η Μαρία Σταυριανού με χρόνο 10:30.

6 χλμ. Κ20 Ανδρών

Με χαρακτηριστική άνεση στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπιτάδος, με χρόνο 18:06. Δεύτερος τερμάτισε ο Αλέξανδρος Σκούρτης με 18:47 και τρίτος ο Χρήστος Βαρελης (19:04).