Πανελλήνιοι Αγώνες Στίβου Λυκείων: Αντωνάτος και Μίτα ξεχώρισαν στο απογευματινό πρόγραμμα

Runbeat Team   10:21 14-04-2022

Ασταμάτητοι εμφανίστηκαν χθες (13/04) οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες που έχουν θέσει ως στόχο της χρονιάς τη συμμετοχή και διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 της Ιερουσαλήμ.

Η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος είχε πολλές καλές επιδόσεις και πολλά όρια για τη διοργάνωση των μικρών, στην οποία η χώρα μας αναμένεται να έχει δυναμική παρουσία.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Αντωνάτος, που αναδείχθηκε νικητής στη σφαιροβολία με 19,52 μ. και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής, ο οποίος είχε το όριο για την Ιερουσαλήμ, πέτυχε την δεύτερη επίδοση στην Ευρώπη στην κατηγορία του κι έδειξε σε θέση να διεκδικήσει μια καλή παρουσία. Δεύτερος στον αγώνα ήταν ο Χρήστος Παπαδόπουλος με 17,06 μ., αθλητής που επίσης έχει το όριο για την ίδια διοργάνωση.

Ο 17χρονος Ανδρέα Μίτα ανέβηκε πάνω από τα 2,12 μ. στο ύψος και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ θέτοντας παράλληλα υποψηφιότητα για μια καλή παρουσία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, διοργάνωση για την οποία επιβεβαίωσε την παρουσία του. Ο νεαρός έχει δείξει το ταλέντο από την περσινή σεζόν, ενώ δε θα αποτελέσει έκπληξη αν καταφέρει να πετύχει το όριο (2,15 μ.) και για το Παγκόσμιο Κ20. Ο Μίτα με 2,12 μ. κατέχει την κορυφαία επίδοση για φέτος στην Ευρώπη.

Οι έξι πρώτοι αθλητές στη σφυροβολία των αγοριών πέτυχαν επιδόσεις καλύτερες από το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαίο Πρωτάθλημα Κ18.

Ο Κύπριος Ιωσήφ Κεσίδης αποδείχθηκε καλύτερος, αφού έστειλε τη σφύρα στα 78,88 μ. και πήρε καθαρή νίκη. Ο Γιώργος Παπαναστασίου ήταν δεύτερος με 71,72 μ. και σταθερά μεγάλες βολές, ενώ ο Δημήτρης Κυρίτσης βελτίωσε εκ νέου το ρεκόρ του με τα 71,48 μέτρα. Πάνω από το όριο των 62,50 μ. έστειλε τη σφύρα - για μία ακόμη φορά φέτος - και ο Σοφοκλής Κουβεδάκης, που ήταν σήμερα τέταρτος με 69,68 μέτρα. Το όριο για το Ισραήλ πέτυχε και ο 16χρονος Νίκος Σιδηρένιος, που είχε βολή στα 66,78 μέτρα. Δικαίωμα συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχουν δύο αθλητές ανά αγώνισμα και στη σφυροβολία ήδη έχουν το όριο πέντε, αφού και ο έκτος του σημερινού αγώνα, Κυριάκος Γουμενάκης, το έχει ήδη και το επιβεβαίωσε σήμερα με την προσπάθεια στα 63,12 μέτρα. Δύο αθλητές πέτυχαν το όριο (14,20 μ.) στο τριπλούν τον αγοριών με τον Αποστόλη Γρηγορίου να είναι ο νικητής με 14,56 μ. (1,3) και τον Βασίλη Λεμπουση να ακολουθεί με 14,31 μέτρα. Τρίτος ήταν ο Κύπριος Κυριάκος Ιωάννου με 14,22 μέτρα. Ο Χρήστος Οικονομίδης (Κύπρος) ήταν νικητής στα 110 μ. εμπ. και ο ταλαντούχος Αλεξάντρ Μπεσσόννυ ακολούθησε με 14.38, επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 14.47 του προκριματικού. Η 16χρονη Λεμονιά - Μαρίνα Κιούλου επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση και με 7.06.20 αναδείχθηκε νικήτρια στα 2.000 μ. στιπλ με 7.06.20 πετυχαίνοντας και το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας της.

Στα 800 μ. ο Αλέξανδρος Σκούρτης ήταν νικητής με 1.,54.53 και στους αγώνες που θα ακολουθήσουν θα κυνηγήσει το όριο (1.51.00) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Κάλι.

Η Δέσποινα Γκιβιζίνη, παρότι δεν είχε τον ανάλογο συναγωνισμό κατάφερε να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και να τερματίσει τα 1.500 μ. σε 4.33.09 και να επιβεβαιώσει το όριο (4.40.00) για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18. Στο μήκος η 16χρονη Ευγενία Σχίζα ήταν νικήτρια με 5,88 μ. και επίδοση καλύτερη από τη διοργάνωση του Ισραήλ, ενώ η συνομήλικη της Δέσποινα Σταθάκη, η οποία έχει το όριο από πέρυσι, ακολούθησε με 5,77 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αλίκη Κοικοπούλου με 5,75 μέτρα.

Ο Παύλος Κριαράς μετά το 4,55 μ. στους αγώνες της Παρασκευής κατάφερε να ξεπεράσει το ρεκόρ του και με άλμα στα 4,80 μ. όχι μόνο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο έναντι μεγαλύτερων αντιπάλων του, αλλά κατάφερε να πιάσει και το όριο για το Ευρωπαϊκό της κατηγορίας του.

Στα 200 μ. Ανδρών ο Γεράσιμος Καμπίτσης με 21.83 επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και άφησε πίσω του τους Κύπριους Λαζάρου (22.35) και Γιαγκίτση (22.56.). Καλές εντυπώσεις άφησε ο τέταρτος της κούρσας, ο 16χρονος Νικήτας Μπούρας, που τερμάτισε σε 22.69 (είχε κάνει 22.60 στον προκριματικό) επίδοση κοντά στο όριο (22.45) για το Ισραήλ. Η Άννα Ίβιτς ήταν πρώτη στα 400 μ. με 58.26 επικρατώντας πάνω στο νήμα της Κατερίνας Νατσιουπούλου (58.29), ενώ λίγο πιο πίσω ακολούθησε η Ελένη Φωκαϊδου (58.60).

Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.