Παραολυμπιάδα Τόκιο: «Ασημένιος» ο Κωνσταντινίδης στην κορίνα με ρεκόρ Ευρώπης!

Runbeat Team   15:47 28-08-2021

Με ένα μετάλλιο έκλεισε για την Ελλάδα η 4η αγωνιστική ημέρα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην κορίνα ανδρών F32 έχοντας καλύτερη βολή στα 38.68μ. Επίδοση που πέτυχε με τη 2η προσπάθειά του και αποτελεί ρεκόρ Ευρώπης. Ο Κωνσταντινίδης ξεκίνησε με βολή στα 35.70μ., η οποία τον ανέβασε στη 2η θέση και ακολούθησε το 38.68μ. Ήταν άκυρος στις δύο επόμενες βολές, στην 5η του προσπάθεια έστειλε την κορίνα στα 38.51μ., ενώ ολοκλήρωσε με άκυρη βολή. Νικητής αναδείχτηκε ο Κινέζος Li Liu με παγκόσμιο ρεκόρ 45.39μ., ενώ τρίτος ήταν ο Walid Ferhah από την Αλγερία με 35.34μ.

Αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδας στους Παρολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και το πρώτο ασημένιο καθώς τα προηγούμενα ήταν χάλκινα.

Αρχή με ήττα για την Ντέντα

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στον 6ο όμιλο του μικτού ατομικού BC3 στο μπότσια η Άννα Ντέντα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πάλεψε απέναντι στον Τσέχο Άνταμ Πέσκα, όμως τελικά έχασε με 3-2. Η Εξέλιξη ήταν η εξής: 2-0, 1-0, 0-1, 0-1.

Στον άλλο αγώνα του ίδιου ομίλου, ο Ρώσος Αλεξάντρ Λεγκοστάεφ, νίκησε 4-3 τον Γάλλο Σαμίρ Φαν Ντερ Μπέκεν (τα σετ: 1-0, 0-1, 0-2, 3-0). Αύριο (29/8) η Ντέντα με sport assistant την Χριστίνα Ντέντα, θ’ αντιμετωπίσει τον Λεγκοστάεφ.

Έβδομος ο Μωυσιάδης

Βελτιωμένος σε σχέση με το Ρίο παρουσιάστηκε ο Γκρέμισλαβ Μωυσιάδης αγωνιζόμενος στην κατηγορία -80 κιλά στο Παραολυμπιακό τουρνουά της άρσης βαρών. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 7η θέση με 187 κιλά, ενώ είχε έγκυρη και την πρώτη προσπάθεια στα 181κ.(ήταν άκυρος στα 186κ.). στο Ρίο ήταν 8ος με 165 κιλά.