Παραολυμπιάδα Τόκιο: Δύο προκρίσεις και μία έβδομη θέση για αρχή

Runbeat Team   8:56 27-08-2021

Θετικά κύλησε το πρωινό πρόγραμμα της 4ης ημέρας των Παραολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο για την Ελλάδα. Στο τουρνουά της τοξοβολίας, η Δωροθέα Ποιμενίδου με ατομικό ρεκόρ κατέλαβε την 7η θέση στον γύρο κατάταξης του Ολυμπιακού τόξου (72 βέλη). Η επίδοση της Ελληνίδας πρωταθλήτριας (Νο-11 στην παγκόσμια κατάταξη) ήταν 586 βαθμοί.

H εξέλιξη των βολών της Ποιμενίδου: 47, 48, 49, 48, 47, 49 (288 το πρώτο μισό), 52, 50, 53, 44, 50, 49 (586).

Η Ποιμενίδου πέρασε bye τον γύρο των «32» στη φάση των νοκ-άουτ και στους «16» θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στην Σελενγκέ Ντεμπερέλ (Μογγολία)-Μιλένα Ολζέφσκα (Πολωνία). Οι νοκ άουτ αγώνες θα γίνουν στις 2 Σεπτεμβρίου.

Φοβερή ανατροπή και πρόκριση για τον Χατζηκυριάκο

Απίστευτα ψυχικά αποθέματα έδειξε ότι έχει ο Μάριος Χατζηκυριάκος, ο οποίος με μία τεράστια ανατροπή πήρε το εισιτήριο πρόκρισης στη φάση των «16» του Παραολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ στην κλάση 6 ορθίων. Ο 20χρονος αθλητής βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Χιλιανό Ντετόνι, όμως από το 3ο γκέιμ και μετά ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση.

H εξέλιξη του αγώνα (με πρώτο τον Ντετόνι): 11-8, 11-5, 10-12, 9-11, 6-11.

Έβδομος ο Κουλούμογλου στην άρση βαρών πάγκου

Ο Πασχάλης Κουλούμογλου αγωνίστηκε στην κατηγορία των 59κ. στην άρση βαρών πάγκου, όπου κατέλαβε την 7η θέση στο σύνολο. Ο Έλληνας πρωταθλητής σήκωσε 163 κιλά, 18 περισσότερα σε σχέση με το Ρίο, όμως κατέλαβε την 7η θέση καθώς οι αντίπαλοί του παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί.

Ο Κουλούμογλου στην πρώτη προσπάθεια σήκωσε 156 κιλά, στην δεύτερη 163 ενώ απέτυχε να σηκώσει τα 166 που θα τον έφερναν στην 6η θέση της τελικής κατάταξης.