Πέμπτος ο Πανταζής στο τριπλούν, άλλοι τρεις τελικοί με ελληνικό ενδιαφέρον σήμερα

Runbeat Team   13:36 11-07-2021

Δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του στον τελικό του τριπλούν ο Ανδρέας Πανταζής καθώς υπέστη κράμπα στο πόδι του στην 5η του προσπάθεια κι έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 που ολοκληρώνεται απόψε στο Ταλίν.

Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού είχε καλύτερο άλμα στα 16,12 μ. και κατέκτησε την 5η θέση, ενώ οι υπόλοιπες προσπάθειές του μετρήθηκαν στα 16,04μ., 16,09μ., 16,12μ. και είχε και μία άκυρη προσπάθεια.

Αρκετά υψηλά κυμάνθηκε το επίπεδο σε ότι αφορά στα δύο πρώτα μετάλλια, με τον Αντρέα Νταλαβάλε (Ιταλία) να επικρατεί με 17,05μ. και τον Γάλλο Χοντεμπάρ να ακολουθεί με 16,99μ. και νέο ατομικό ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Γκογκόις με 16,65 μέτρα, επίδοση στις δυνατότητες του Έλληνα αθλητή.

Στη 10η θέση τερμάτισε η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. των γυναικών με χρόνο 45.14. Οι Στέλλα Μιχαηλίδου, Παρασκευή Άνθη, Δήμητρα Τσουκαλά και Άρτεμις Αναστασίου έκαναν καλές αλλαγές και ολοκλήρωσαν με θετικό πρόσημο την παρουσία τους στη διοργάνωση. Η πρόκριση στον τελικό έκλεισε στα 44.64, επίδοση καλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ (44.91) της κατηγορίας.

Στα 4Χ400 μ. των ανδρών οι Σπύρος Δουκατέλης, Άρης Δρίτσας, Γιώργος Λαμπρόπουλος και Γιάννης Ντέτσικας διένυσαν την απόσταση σε 3.12.30 και κατέλαβαν την 12η θέση στο σύνολο.

Στη δεύτερη ημέρα του 10άθλου των Ανδρών, ο Αντώνης Ανδρέογλου πέτυχε 15.28 στα 110μ. εμπ. και 40,76 μ. στη δισκοβολία και μετά τα επτά αγωνίσματα είναι στην 15η θέση με 5.268 βαθμούς. Ο Άγγελος Ανδρέογλου, παρότι ακυρώθηκε στα 400 μ. και έχασε τη ευκαιρία να διεκδικήσει ένα καλό διήμερο επέλεξε να συνεχίσει την προσπάθεια του μέχρι το τέλος. Ο αθλητής του Μάκη Ανδρέογλου τερμάτισε σε 15.08 στα 110 μ. εμπ. και έστειλε στα 34,57 μ. τη δισκοβολία και είναι 19ος με 4.423 βαθμούς.

Το πρόγραμμα της τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων περιλαμβάνει τρεις τελικούς με ελληνικό ενδιαφέρον. Η Σπυριδούλα Καρύδη μετέχει στον τελικό του μήκους, η Αριάδνη Αδαμοπούλου στον τελικό του επί κοντώ και ο Δημήτρης Τσίτσος, στον τελικό του ακοντισμού.