Πολύ καλές επιδόσεις στην ημερίδα στίβου «Μεραμπέλο»

 Runbeat Team   2021-04-30 11:31  

Πολύ καλές επιδόσεις στην ημερίδα στίβου «Μεραμπέλο»


Με αρκετές συμμετοχές που έφτασαν περίπου τις 150 πραγματοποιήθηκε χθες η ημερίδα ανοικτού στίβου «Μεραμπέλο», η πρώτη για το 2021 σε επίπεδο Κρήτης. Στους αγώνες που φιλοξενήθηκαν στο Στάδιο του Αγίου Νικολάου πήραν μέρος κυρίως παιδιά του νομού Λασιθίου, αλλά υπήρξαν συμμετοχές και από το Ηράκλειο καθώς χθες επιτράπηκαν οι διαδημοτικές μετακινήσεις.

Παρότι είναι ακόμα πολύ νωρίς οι επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών ήταν πολύ καλές. Ξεχώρισαν ο Σγουρός-Στέφας Μανούσος του ΑΟΛ στα 80μ. αγοριών Κ16 με χρόνο 9.53, ο Κολέτσι Γκάμπριελ της ΓΕΗ στο ακόντιο ανδρών με 61μ., οι νικητές στα 1200μ. κοριτσιών και αγοριών Κ16 και συγκεκριμένα η Βάρδα Δάφνη (ΑΟΛ) με 4.04.22 και ο Τσαλέκου Άρης (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 3.27.15, ο Ρεθυμνιωτάκης Μύρων (Πήγασος) στα 200μ. εμπ. με 27.44 και η Ραφαϊλάκη Νικολέτα (ΑΟΛ) στα 800μ. γυναικών με 2.18.55

Από εκεί και πέρα άνευ συναγωνισμού πήρε μέρος και ο Μανώλης Γιακουμάκης, ο κάτοχος του ευρωπαϊκού ρεκόρ τον ακοντισμό στην κατηγοριαF64, ο οποίος προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο οποίο κλήθηκε να συμμετάσχει τον Ιούνιο μετά την εκπληκτή του επίδοση στην ημερίδα στίβου ΑμεΑ που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο τον Μάρτιο. Ο Ηρακλειώτης πρωταθλητής είχε βολή στα 35.72 και έδειξε ότι είναι σε καλή κατάσταση.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν χθες στον Άγιο Νικόλαο»:

80μ. Κοριτσιών Κ16

1.Κοντογιάννη Σοφία 2008 (Πήγασος) 10.88

2.Λουκάκη Ελένη 2008 (Πήγασος) 11.284

3.Βεζυράκη Σταματίνα 2006 (Πήγασος) 11.285

4.Πλακαντωνάκη Μαρία 2008 (ΑΟΛ) 11.43

5.Καραμπουρνιώτη Ελένη 2008 (Πήγασος) 11.61

6.Ελμας Σελιν 2006 (ΓΑΣ Μαλίων) 11.67

7.Αποστολάκη Κωνσταντίνα 2009 (Πήγασος) 11.75

8.Δανδουλάκη Αριάδνη 2007 (Πήγασος) 11.76

9.Αρακαδάκη Ραφαηλία 2006 (ΑΟΛ) 12.17

10.Πουλάκη Μυρτώ 2007 (ΓΑΣ Μαλίων) 12.22

11.Καρατραγιάννη Μαρία 2006 (Πήγασος) 12.39

12.Φαρσαράκη Ελεάνα 2007 (ΓΑΣ Μαλίων) 12.95

80μ. Αγοριών Κ16

1.Σγουρός-Στέφας Μανούσος 2007 (ΑΟΛ) 9.53

2.Ζντράβα Άλντο 2006 (ΓΑΣ Μαλίων) 9.93

3.Κακολύρης Γιάννης 2006 (ΑΟΛ) 9.94

4.Διαλυνάς Παναγιώτης 2006 (ΑΟΛ) 9.96

5.Μπέκιο Άρμπι 2006 (Σητειακός ΑΟ) 10.22

6.Παραγιουδάκης Σταύρος 2006 (ΓΑΣ Μαλίων) 10.24

7.Ψουνης Γιάννης 2008 (Πήγασος) 10.86

100μ. Γυναικών

1.Νίκα Κλεοπάτρα 2000 (ΟΦΗ) 13.53

2.Ροκάκη Αικατερίνη 1984 (ΟΦΗ) 14.25

3.Ρουσοχατζάκη Μαρίνα 2005 (ΓΑΣ Μαλίων) 14.50

4.Βιολέτη Ζωή 2005 (ΑΟΛ) 15.51

5.Φαϊτού Ευσεβία 2005 (ΑΟΛ) 16.21

100μ. Ανδρών

1.Παπαγιάννης Πέτρος 2005 (Σητειακός ΑΟ) 11.76

2.Μυλωνάκης Μάνος 1994 (Σητειακός ΑΟ) 11.94

3.Σαρρής Γιώργος 2004 (ΑΟΛ) 12.00

4.Τσακανδης Νίκος 2005 (ΑΟΛ) 12.08

5.Πλευράκης Νικόλαος 2000 (Πήγασος) 12.18

6.Τρνινιτς Μάρκο 2004 (ΓΑΣ Μαλίων) 12.28

7.Ρουνάκης Μάριος-Ιωάννης 2005 (ΑΟΛ) 12.29

8.Παρηγοράκης Μάνος 2004 (Πήγασος) 12.48

9.Θωμαδάκης Αλέξανδρος 2004 (Πήγασος) 12.49

10.Πατσαδάκης Αλέξανδρος 2004 (Πήγασος) 12.57

11.Αεράκης Μιχαήλ 1979 (ΓΕΗ) 13.06

12.Καραμπινης Παναγιώτης 2005 (Πήγασος) 13.14


150.Κοριτσιών Κ16

1.Σοφία Κοντογιάννη 2008 (Πήγασος) 20.62

2.Γαρεφαλάκη Μαριτίνα 2008 (Βιτσέντζος Κορνάρος) 20.95

3.Βεζυράκη Σταματίνα 2006 (Σητειακός ΑΟ) 21.29

4.Σαλούστρου Γαλάτεια 2007 (Πήγασος) 21.37

5.Λουκάκη Ελένη 2008 (Πήγασος) 21.54

6.Σφυράκη Στέλα 2006 (ΑΟΛ) 22.03

7.Αποστολάκη Κωνσταντίνα 2009 (Πήγασος) 22.54

8.Αρακαδάκη Ραφαηλία (ΑΟΛ) 22.71

9.Καρατραγιάννη Μαρία 2006 (Πήγασος) 23.55

-Καραμπουρνιώτη Ελένη 2008 (Πήγασος) DNS

150μ. Αγοριών Κ16

1.Σγουρός-Στέφας Μανούσος 2007 (ΑΟΛ) 17.76

2.Ρεθυμνιωτάκης Μύρων 2006 (Πήγασος) 17.91

3.Κακολύρης Γιάννης 2006 (ΑΟΛ) 18.56

4.Διαλυνάς Παναγιώτης 2006 (ΑΟΛ) 18.77

5.Μπέκιο Άρμπι 2006 (Σητειακός ΑΟ) 18.95

6.Βεργάκης Μιχάλης 2006 (Πήγασος) 18.96

7.Ψουνης Γιάννης 2008 (Πήγασος) 20.88

200μ. εμπόδια Κορίτσια Κ16

1.Σαλούστρου Γαλάτεια 2007 (Πήγασος) 32.07

200μ. Εμπόδια Αγοριών Κ16

1.Ρεθυμνιωτάκης Μύρων 2006 (Πήγασος) 27.44

2.Βεργάκης Μιχάλης 2006 (Πήγασος) 28.83

400μ. Γυναικών

1.Ροκάκη Αικατερίνη 1984 (ΟΦΗ) 1.07.49

400μ. Ανδρών

1.Θωμαδάκης Αλέξανδρος 2004 (Πήγασος) 55.71

2.Τσουμπλέκας Δημήτρης 2004 (Πήγασος) 56.95

3.Μαμζιερι Βίκτωρ 2005 (ΟΦΗ) 57.46

400μ. Εμπόδια Ανδρών

1.Τζελιλάι Άγγελος 2001 (ΑΟΛ) 59.15

2.Ανδρουλιδάκης Γιώργος 2005 (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 1.03.96

800μ. Γυναικών

1.Ραφαϊλάκη Νικολέτα 2003 (ΑΟΛ) 2.18.55

2.Μαυροφόρου Χρύσα 2004 (ΑΟΛ) 2.30.16

3.Κουβίδη Μαρία 2004 (Πήγασος) 2.33.55

800μ. Ανδρών

1.Νίκος Πάγκαλος 2005 (ΑΟΛ) 2.04.91

2.Λυμνιώτης Μάνος 2002 (ΟΦΗ) 2.05.75

3.Ξυπάκης Στέλιος 2005 (Πήγασος) 2.18.85

1200μ. Κοριτσιών Κ16

1.Βάρδα Δάφνη 2006 (ΑΟΛ) 4.04.22

2.Κουνελάκη Έλλη 2008 (Βιτσέντζος Κορνάρος) 4.04.45

3.Σταμπουλή Αναστασία 2008 (ΑΟΛ) 4.27.44

4.Κοντολαιμάκη Αντωνία 2008 (ΑΟΛ) 4.33.97

5.Κοκολάκη Καλλιόπη 2007 (ΑΟΛ) 4.36.16

6.Γαρεφαλάκη Εμμανουέλα 2008 (ΑΟΛ) 4.39.66

7.Βασιλάκη Μαρία 2007 (ΑΟΛ) 4.44.25

8.Πουλάκη Ιωάννα 2007 (ΑΟΛ) 4.45.25

9.Ζωιτσάκη Αφροδίτη 2007 (ΑΟΛ) 4.45.44

10.Κουβαρτά Σοφία 2007 (ΑΟΛ) 4.58.75

1200μ. Αγοριών Κ16

1.Τσαλέκου Άρης 2006 (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 3.27.15

2.Φραγκιαδάκης Γιάννης 2006 (Σητειακός ΑΟ) 3.39.47

3.Λουκάκης Άρης 2006 (Πήγασος) 3.41.56

4.Φραγκιαδάκης Πέτρος 2008 (Σητειακός ΑΟ) 3.43.43

5.Πάγκαλος Ευθύμης 2007 (ΑΟΛ) 4.01.48

6.Σκύβαλος Δημήτρης 2007 (ΑΟΛ) 4.06.06

7.Κασσωτάκης Μανώλης 2008 (ΑΟΛ) 4.21.44

8.Μανισαλής Νικόλαος 2006 (ΑΟΛ) 4.23.34