Ρεκόρ και προκρίσεις για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο Ευρωπαϊκό Κ20

Runbeat Team   11:13 15-07-2021

Με ένα πανελλήνιο ρεκόρ ξεκίνησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 για τα ελληνικά χρώματα καθώς η Βασιλική Καλλιμογιάννη κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της στα προκριματικά των 3.000 μ. στιπλ τερματίζοντας σε 10.31.72. Ο χρόνος αυτός της έδωσε αφενός την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος και αφετέρου αποτελεί Πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας το οποίο ήταν 10.34.83 και ανήκε στην Αθηνά Κοίνη από 21 Ιουνίου 2013.

Η νεαρή αθλήτρια τερμάτισε 6η στη σειρά της και προκρίθηκε με βάση το χρόνο της. Πολύ καλή παρουσία στο ίδιο αγώνισμα είχε και η Νικόλετα Ραφαϊλάκη, η οποία τερμάτισε σε 10.49.43 και κατέλαβε την 19η θέση στο σύνολο. Η Ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει το απόγευμα του Σαββάτου.

Με τη 2η καλύτερη βολή στο γκρουπ του προκρίθηκε στον τελικό της σφυροβολίας ο Ορέστης Ντουσάκης. Ο Χανιώτης πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 74.16μ., ενώ εκτός έμεινε ο Θοδωρής Ζιώγας που είχε βολή στα 67,72μ. και ο Νίκος Πολυχρονίου με 67,64μ.

Με την όγδοη καλύτερη επίδοση προκρίθηκε στον τελικό της σφαιροβολίας ο Κώστας Γεννίκης. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 17.93μ., ενώ ο Αννίβας Οικονόμου είχε βολή στα 17.15μ. και έμεινε εκτός συνέχειας καταλαμβάνοντας την 16η θέση στη γενική κατάταξη.

Στα προκριματικά των 100μ. συμμετείχε η Πολυνίκη Εμμανουηλιδου, η οποία τερμάτισε δεύτερη στην 6η προκριματική σειρά με χρόνο 11.83 και προκρίθηκε στον απογευματινό ημιτελικό. Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος από την πλευρά του τερμάτισε 5ος στη 2η προκριματική σειρά των 100μ. ανδρών και προκρίθηκε επίσης στα ημιτελικά με χρόνο 10.83.