Πρωτιά για τον Φραντζεσκάκη στο μίτινγκ ρίψεων της Λευκωσίας

Runbeat Team   17:03 14-04-2021

Αισιόδοξα ξεκίνησε η αγωνιστική χρονιά για τον Χρήστο Φραντζεσκάκη, ο οποίος ήταν νικητής στην ημερίδα ρίψεων που πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Λευκωσία.

Ο Χανιώτης πρωταθλητής της σφυροβολίας στον πρώτο του αγώνα έστειλε τη σφύρα στα 72 μέτρα και 86 εκατοστά δείχνοντας ότι μπορεί να βελτιωθεί πολύ περισσότερο στη συνέχεια. Είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 67,76 μ., 69,44 μ. και 72,12 μέτρα.

Ο "ασημένιος" πρωταθλητής Ευρώπης του 2019 δεν είναι ακόμη στην αγωνιστική κατάσταση στην οποία θα ήθελε, ωστόσο μέσα από τους αγώνες αναμένεται σύντομα να βρεθεί πάλι σε βολές πάνω από τα 75,00 μέτρα. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη θα συμμετάσχει το ερχόμενο Σάββατο 17/4 στο 6ο Κύπελλο Ρίψεων, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ, στη Θεσσαλονίκη. Στη δεύτερη θέση πίσω από τον Φραντζεσκάκη ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Αλέξανδρος Πουρσανίδης με 72,00 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη ο Ντάνιελ Ράμπα με 70,66 μέτρα. Ο Ιβάν Μενγκλεμπέη ήταν έκτος με 67,62 μέτρα.

Η 16χρονη Αφροδίτη Τζατζιμάκη ξεκίνησε τη χρονιά με εντυπωσιακό τρόπο βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ. Στην τέταρτη βολή της πέτυχε 63,54 μ. κατέλαβε τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία Κοριτσιών Κ18, πίσω από την Βαλεντίνα Σάββα, που εντυπωσίασε έχοντας καλύτερη βολή στα 69,75 μέτρα. Η Τζατζιμάκη, η οποία είχε ατομικό ρεκόρ 64,12 μ. από το 2019, είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 57,44 μ.

Στο ίδιο μίτινγκ συμμετείχε και η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, η οποία νίκησε στο αγώνισμα της δισκοβολίας με βολή στα 56,60 μ., επίδοση που πέτυχε μάλιστα στην δεύτερη και έκτη της προσπάθεια, ενώ είχε μία ακόμη έγκυρη βολή στα 54,09 μέτρα. Η Αναγνωστοπούλου θα μείνει μέχρι τις 25 του μηνός στη Λευκωσία και στη συνέχεια θα συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Ρίψεων στο Σπλιτ.

Εξαιρετική παρουσία είχε και ο Ορέστης Ντουσάκης στο αγώνισμα της σφυροβολίας θέτοντας τις βάσεις για να πάρει μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Ο νεαρός αθλητής ήταν νικητής στη σφυροβολία της κατηγορίας του με βολή στα 77,42 μ., επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 73,80 μ. που πέτυχε το 2020. Ο Ντουσάκης πέτυχε βολή καλύτερη από το όριο (69,00 μ.) συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 και έδειξε πως μέσα από τους αγώνες θα κυνηγήσει μεγαλύτερες βολές. Ο αθλητής του Κωστή Παπαμαρκάκη θα κάνει τον επόμενο αγώνα του το Σάββατο (17/4) στη Θεσσαλονίκη.