Στην 4η θέση της γενικής κατάταξης η Ελλάδα μετά την 1η μέρα στο Ευρωπαϊκό Ομάδων

Runbeat Team   22:05 19-06-2021

Στην 4η θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται η Ελλάδα μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημέρας του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ομάδων που διεξάγεται στην πόλη Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας.

Οι Έλληνες πρωταθλητές έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό προσπαθώντας να συγκεντρώσουν όσο το δυνατό περισσότερους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει η χώρα μας για την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα. Αυτή τη στιγμή στη βαθμολογία προηγείται η Ολλανδία με 175 βαθμούς, ακολουθεί η Τσεχία με 160,5 βαθμούς, η Λευκορωσία με 158 βαθμούς και η Ελλάδα με 154β. Να υπενθυμίσουμε ότι την άνοδο θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες.

Από τη σημερινή πρώτη ημέρα, ξεχώρισε η πρωτιά του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος καθώς πέραν του ότι χάρισε το μοναδικό 12άρι στην Ελλάδα, παράλληλα το άλμα του στα 8.38μ. αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης. Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι ξεκίνησε με άλμα στα 8,27 μ., στη συνέχεια ήταν άκυρος και στο τρίτο άλμα πήδηξε στα 8.38μ. Τέταρτη προσπάθεια δεν έκανε καθώς είχε ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά. Ο επόμενος αγώνας του αθλητή θα γίνει στο Diamond League του Μονακό.

Από εκεί και πέρα, πολύ καλή ήταν και η Ελένη Πόλακ, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση στο επί κοντώ. Η αθλήτρια του Μανώλη Καραγιάννη ολοκλήρωσε τον αγώνα της στα 4,60 μ., ενώ στη συνέχεια επέλεξε να μην δοκιμάσει υψηλότερα προκειμένου να μην επιβαρύνει το πόδι της. Η Πόλακ ξεκίνησε τον αγώνα της 4,25 μ., με ένα άκυρο, πέρασε με την πρώτη τα 4,35 μ., με την δεύτερη τα 4,45 μ., με την πρώτη τα 4,50 μ. και την δεύτερη τα 4,60 μέτρα. Νικήτρια στο σημερινό αγώνα ήταν η Αντζέλικα Μόσερ με 4,65 μ. και χαμένες στη συνέχεια προσπάθειες στα 4,70 μέτρα.

Έντεκα βαθμούς χάρισε στην Ελλάδα με τη 2η θέση του στη σφυροβολία των ανδρών και ο Χρήστος Φραντεσκάκης. Ο Χανιώτης σφυροβόλος στην πρώτη του βολή πέτυχε 73,46 μ. κι έπειτα είχε τρεις άκυρες βολές, στην προσπάθεια του να στείλει τη σφύρα ακόμη μακρύτερα.

Φοβερή προσπάθεια έκανε και η Δήμητρα Γναφάκη στα 400μ. εμπ. όπου σημείωσε ατομικό ρεκόρ με χρόνο 57.06 (58.17 το προηγούμενο) και κατέλαβε την τρίτη θέση στο σύνολο. Η νεαρή αθλήτρια έγινε η τέταρτη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Η Σπυριδούλα Καρύδη βρήκε τα πατήματά της στο φινάλε και με άλμα στα 14.13μ. κατέκτησε την 3η θέση ισοβαθμώντας με την Βιγιαλέτα Σκβάρτσοβα (Λευκορωσία), που ωστόσο είχε δεύτερο καλύτερο άλμα και ήταν 2η. Την κορυφαία επίδοση στην Ευρώπη πέτυχε η Σένι Σάλμινεν (Φινλανδία) με 14,63 μέτρα.

Με τον Κώστα Μπανιώτη η Ελλάδα πανηγύρισε άλλη μία τρίτη θέση. Ο έμπειρος άλτης με καλύτερο άλμα στα 2.23μ. ήταν τρίτος στο ύψος. Ο Μπανιώτης έκανε από μία άκυρη στα 2,09μ., 2,17μ. και 2,20μ. κι έτσι έφτασε στα 2,25μ. έχοντας μόνο μία ευκαιρία, την οποία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί, προκειμένου να βελτιώσει και το φετινό του (2,24 μ.) ρεκόρ. Νικητής στο ύψος ήταν ο Αντρέι Τσουρίλα με 2,25 μ. και δεύτερος ο Λόιτς Γκάς (Ελβετία) με το ίδιο ύψος.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν επίσης τρίτη στα 100μ. με 11.45 πίσω από τις Κόρα (Ελβετία) 11.34 και Ρόσιους (Βέλγιο) με 11.44.

Η Σπανουδάκη θα τρέξει αύριο στα 200 μ. με στόχο να βελτιώσει το 23.11, που είναι το ρεκόρ της από φέτος.

Η Αναστασία Μαρινάκου πραγματοποίησε την καλύτερη παρουσία στους δρόμους των αποστάσεων, αφού ήταν 5η στα 3.000 μ. με 9.13.75, επίδοση που βελτιώνει το ατομικό της 9.19.41, που κατείχε από το 2015, όταν ανήκε στην κατηγορία Κ20. Η Μαρινάκου έκανε καλή κούρσα κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό και να μην αποσπαστεί από τις προπορευόμενες αθλήτριες. Σημαντικούς βαθμούς έδωσε στα 5.000 μ. ο Μάριος Αναγνώστου, ο οποίος ήταν ένατος με 14.11.47. Καλή παρουσία στο ντεμπούτο του με την εθνική ομάδα έκανε και ο Χρήστος Παπούλιας, που τερμάτισε τα 1.500 μ. σε 3.47.42 και κατετάγη 10ος. Η νεάνιδα Έλλη Δεληγιάννη πήρε πολύτιμες εμπειρίες για τη συνέχεια, αφού τερμάτισε σε 2.08.19 στην 11η θέση, ενώ στην ίδια θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα της και η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη στα 3.000 μ. στιπλ με 10.41.70.

Στα 400μ. των γυναικών, η Ειρήνη Βασιλείου βρέθηκε μία ανάσα από την 3η θέση όμως το φώτο φίνις την έδειξε τέταρτη με χρόνο 53.04. Με ίδιο χρόνο τερμάτισε τρίτη η Νορβηγίδα Λιν Όπεγκααρντ. Πρώτη ήταν η Ολλανδέζα Φέμκε Μπολ με το εκπληκτικό 50.37 που αποτελεί ρεκόρ αγώνα και δεύτερη η Τσέχα Λάντα Βόντροβα με 52.11.

Στα 400 μ. των ανδρών ο Μιχάλης Παππάς κατέλαβε την τρίτη θέση της δεύτερης τελικής σειράς με 47.76 και ήταν ένατος στο σύνολο. Ο Κώστας Νάκος επηρεασμένος από τα προβλήματα που αντιμετώπισε στη διάρκεια της σεζόν δεν μπόρεσε να πάει όσο καλά θα ήθελε στα 400μ. εμπ. και τερμάτισε στην 5η θέση της πρώτης τελικής σειράς με 52.85 και στην 11η στο σύνολο.

Στη δισκοβολία των γυναικών η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου δε βρέθηκε στην καλύτερή της μέρα και με βολή στα 54.70μ. κατέκτησε την 5η θέση.

Στη σφαιροβολία των ανδρών, ο Κυριάκος Ζωτός κατέκτησε την 4η θέση με καλύτερη βολή στα 19.22μ. Τους 12 βαθμούς και τη νίκη κατέκτησε ο Τσέχος Τομάς Στάνεκ με 20.79μ., δεύτερος ήταν ο Ρουμάνος Αντρέι Τόαντερ με 20.20μ. και τρίτος ο Νορβηγός Μάρκους Τόμσεν με 19.90μ.

Την 4η θέση που χαρίζει 9 βαθμούς στην Ελλάδα κατέκτησε η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε καλύτερη βολή στα 54.86μ. Νικήτρια ήταν η Τσέχα Νικόλα Ογροντνίκοβα με 61.86. Στη δεύτερη θέση ήταν η Λευκορωσίδα Βικτώρια Μπαχούτσκαγια με 58.68μ. και στην 3η η Νορβηγή Μαρί Ομπστ με 57.07μ.

Την 4η θέση κατέκτησε η Ελλάδα στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ. με χρόνο 44.05. Την πρωτιά πανηγύρισε η Ολλανδία με 43.38, δεύτερη ήταν η Ελβετία με 43.3 και τρίτη η Σουηδία με 43.92.

Πολύ καλή κούρσα έκανε η Ελλάδα στα 4Χ100 των ανδρών τερματίζοντας πρώτη στη σειρά της με 39.52. Στη γενική κατάταξη η χώρα μας κατέκτησε την 4η θέση καθώς από τη γρηγορότερη κούρσα τερμάτισε πρώτη η Ολλανδία με 38.81, δεύτερη η Τουρκία με 38.94 και τρίτη η Τσεχία με 39.07.