Στην 8η θέση η Ελλάδα, άνοδος για Τσεχία, Λευκορωσία στη Σούπερ Λίγκα

Runbeat Team   21:07 20-06-2021

Δεν κύλησε με τον καλύτερο τρόπο η 2η και τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ομάδων για την Ελλάδα, η οποία δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την άνοδο στη Σούπερ Λίγκα καταλαμβάνοντας την 8η θέση στη γενική κατάταξη με 255 βαθμούς.

Την άνοδο πήρε η Τσεχία που με τη νίκη της στη σκυταλοδρομία πήρε και την πρώτη θέση με 320.50 βαθμούς. Άνοδο πανηγύρισε και η Λευκορωσία που ήταν δεύτερη με 315 βαθμούς.

Στη Β’ κατηγορία υποβιβάστηκαν η διοργανώτρια Ρουμανία που συγκέντρωσε 207 βαθμούς, η Εσθονία με 157 βαθμούς και η Ιρλανδία που δεν κατέβηκε στους αγώνες.

Όσον αφορά στην Ελλάδα, η σημερινή μέρα είχε αρκετές ατυχίες καθώς ο Κώστας Δουβαλίδης ένιωσε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια των 110μ. εμπ. και δεν κατάφερε να πάρει τους βαθμού που ήθελε και μπορούσε, ενώ η Ελισάβετ Πεσιρίδου δεν αγωνίστηκε καθόλου στα 100μ. εμπ. καθώς ένιωσε έντονο πόνο στο δικέφαλο.

Παρόλα αυτά είχε και κάποιες πολύ όμορφες στιγμές όπως η 3η θέση της Σκαρβέλη στη σφυροβολία, η 3η θέση της Σπανουδάκη στα 200μ., η 3η θέση του Πανταζή στο τριπλούν και αρκετά πλασαρίσματα στην 5η και 6η θέση.

Πιο αναλυτικά, η Σταματία Σκαρβέλη χάρισε δέκα βαθμούς στην Ελλάδα με την 3η θέση στη σφυροβολία, ενώ παράλληλα φαίνεται να κλείδωσε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς του Τόκιου. Η αθλήτρια ξεκίνησε τον αγώνα της με 68,44 μ., έκανε στη συνέχεια δύο άκυρα και στην τέταρτη βολή πέτυχε 68,76 μέτρα.

Ο Κώστας Δουβαλίδης παρά τις ενοχλήσεις που ένιωσε κατά τη διάρκεια της κούρσας των 110μ. εμπ. τερμάτισε στην 4η θέση στη σειρά του και στην 10η στο σύνολο με 14.27, επίδοση μακριά από τις δυνατότητες του.

Εκτός μάχης έμεινε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, η οποία είχε έντονη ενόχληση στο δικέφαλο και κρίθηκε πως δεν πρέπει να αγωνιστεί καθώς υπήρχε κίνδυνος σοβαρότερου τραυματισμού.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη το πάλεψε και στα 200μ. χαρίζοντας άλλη μία 3η θέση στην Ελλάδα με χρόνο 23.43. Η αθλήτρια του Κώστα Βογιατζάκη έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα με την 3η θέση που κατέκτησε και στα 100μ. χθες, αλλά και την 4η με την ομάδα της σκυταλοδρομίας 4Χ100. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο 19χρονος Γιάννης Καριοφύλλης κατέλαβε την 10η θέση στο σύνολο με 21.65.

Ο Ανδρέας Πανταζής στο ντεμπούτο στη διοργάνωση κατέλαβε την τρίτη θέση στο τριπλούν με άλμα στα 16,18 μ. (-0,7) από την πρώτη του προσπάθεια. Ο αθλητής του Δημήτρη Βασιλικού δεν κατάφερε να προσεγγίσει το ατομικό του ρεκόρ, αφού εκτός από το 16,18 μ. είχε δύο ακόμη έγκυρα άλματα στα 15,78 μ. και 15,73 μέτρα. Νικητής στο τριπλούν ήταν ο Μαξίμ Νιαστιαρένκα (Λευκορωσία) με 16,65 μ. και δεύτερος ο Τούρκος Ερ με 16,38 μέτρα.

Ο Εμμανουήλ Καραλής ξεκίνησε τον αγώνα του στο επί κοντώ στα 5,30 μ., ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια κι έπειτα άφησε το 5,40 μ. για να ξεπεράσει δίχως απώλειες και τα 5,50 μέτρα. Ο 22χρονος επέλεξε στη συνέχεια να αφήσει το 5,55 μ. για να δοκιμάσει στα 5,60 μέτρα, ύψος όπου έκανε δύο άκυρο. Ο αθλητής αποφάσισε να συνεχίσει στο 5,65 μ., όπου έκανε την τρίτη διαδοχική του άκυρη και ολοκλήρωσε τον αγώνα του. Νικητής στο επί κοντώ ήταν ο Ερσού Σασμά (Τουρκία) με 5,65 μ. και χαμένες προσπάθειες στη συνέχεια στα 5,85 μ. και ακολούθησαν οι Αλμπέρτο (Ελβετία) και Κούντλτιτσα (Τσεχία) με 5,55 μέτρα.

Η Τατιάνα Γκούσιν κατέλαβε την πέμπτη θέση στο ύψος γυναικών με άλμα στο 1,86 μ., σε έναν αγώνα όπου θα μπορούσε να είχε ανέβει και υψηλότερα, αφού οι προσπάθειες στο 1,88 μ., ήταν καλές. Η νίκη στο αγώνισμα κρίθηκε αρκετά ψηλά, στο 1,96 μ., με την Σαλόμ Λανγκ (Ελβετία) να πανηγυρίζει ατομικό ρεκόρ, ρεκόρ διοργάνωσης και κυρίως την πρόκριση στους Ολυπιακούς Αγώνες. Ακολούθησαν οι Στάντσιου (Ρουμανία) με 1,92 μ. και Νίλσον (Σουηδία) με 1,90 μέτρα.

Ο Χρήστος Κοτίτσας σημείωσε φετινό ρεκόρ στα 800 μ. σε 1.48.83. Ο αθλητής της Πίτσας Παρχαρίδου επέλεξε να δώσει το ρυθμό στην κούρσα για το μεγαλύτερο μέρος της, ωστόσο περίπου 250 μέτρα πριν το φινάλε υποχώρησε και έμεινε πίσω.

Σε μια κούρσα με αρκετά σπρωξίματα και κλεισίματα, η Ανθή Κυριακοπούλου μπορεί να μην βελτίωσε το φετινό της ρεκόρ, ωστόσο κατάφερε να τερματίσει στην ένατη θέση των 1.500 μ. με 4.22.07 και να δώσει τέσσερις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα μας. Στο ντεμπούτο του με τα χρώματα της εθνικής ομάδας ο Γιώργος Σταμούλης τερμάτισε στην 11η θέση στα 3.000 μ. στιπλ με 9.08.55.

Στη δισκοβολία, ο Ιάσωνας Θανόπουλος ήταν 7ος με 53,27 μέτρα. Ο αθλητής ξεκίνησε με 50,30 μ., συνέχισε με 53,09 μ. και στην τρίτη βολή είχε το καλύτερο αποτέλεσμα. Οι τέσσερις πρώτοι είχαν βολές πάνω από τα 60 μ., με τον Αλί Φιρφιρίκα (Ρουμανία) να επικρατεί με 62,38 μ. και τους Στούνες (Νορβηγία) με 61,26 μ. και Μιλάνοφ (Βέλγιο) με 61,26 μ., να ακολουθούν.

Στο μήκος η Έφη Κολοκυθά ξεκίνησε λίγο σφιγμένα με άλμα στα 5,99 μ. και συνέχισε με άλματα στα 6,01 μ. και 6,12 μ., επίδοση που ωστόσο δεν ήταν αρκετή να την βάλει στην τετράδα, προκειμένου να εκτελέσει και τέταρτο άλμα. Η αθλήτρια κατέλαβε την 6η θέση στον αγώνα και έδωσε στην ομάδα μας επτά βαθμούς. Την πρώτη θέση στο τελευταίο άλμα πήρε η Φλορεντόνα Ιούσκο με 6,55 μ., η αθλήτρια που είχε το καλύτερο φετινό ρεκόρ με 6,73 μέτρα. Δεύτερη με 6,40 μ. ήταν η Ολλανδή Παουλίνα Χοντέμα με 6,40 μ. και τρίτη η Τίλντ Γιόχανσον (Σουηδία) με 6,36 μέτρα.

Η Αναστασία Καρακατσάνη έτρεξε στα 5.000 μ. και κατάφερε με 16:39.64 να ξεπεράσει το φετινό της ρεκόρ. Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ κατέλαβε την δέκατη θέση στο αγώνισμα της.

Η Αναστασία Ντραγκομίροβα είχε καλύτερη προσπάθεια στη σφαιροβολία στα 14,22 μέτρα και κατέλαβε την όγδοη θέση. Η 18χρονη είχε ακόμη βολές στα 14,07 μ. και 14,01 μέτρα.

Ο Ανδρέας Δημητράκης δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε, αφού τερμάτισε στη 12η θέση των 3.000 μ. σε 8.28.24, σε μια κούρσα που η πορεία της βασίστηκε κυρίως στην τακτική που ακολούθησαν οι προπορευόμενοι.

Ο Δημήτρης Τσίτσος στον ακοντισμό κατάφερε να συνοδεύσει την παρουσία του με βολή στα 72,40 μ., που του έδωσε την έκτη θέση. Ο αθλητής είχε ακόμη βολές στα 69,74 μ. και 70,77 μέτρα.

Στη σκυταλοδρομία 4Χ400 των γυναικών, την πρώτη θέση κατέλαβε η Λευκορωσία με 3.28.14, ακολούθησε η Ελβετία με 3.28.77, τρίτη η Τσεχία με 3.30.51 και στην 4η θέση τερμάτισε η Ελλάδα με 3.32.90.

Στη 12η θέση τερμάτισε η Ελλάδα στη σκυταλοδρομία 4Χ400 των ανδρών με 3.10.23 την ίδια ώρα που η Τσεχία αναδείχτηκε νικήτρια με 3.02.42, η Ολλανδία δεύτερη με 3.02.49 και τρίτη η Τουρκία με 3.04.96.