Τέσσερα μετάλλια και έξι προκρίσεις στην Παραολυμπιάδα ο απολογισμός της Ελλάδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ΑμεΑ

Runbeat Team   10:55 18-07-2023

Εξαιρετικός ήταν ο απολογισμός της Ελληνικής ομάδας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που ολοκληρώθηκε χθες το βράδυ στο Παρίσι. Οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια, δύο εκ των οποίων ήταν χρυσά και δύο χάλκινα. Πιο συγκεκριμένα ο Νάσος Γκαβέλας με οδηγό του Δημήτρη Χρυσάφη στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στα 100μ. Τ11, με χρόνο 10.93, ενώ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Μανώλης Στεφανουδάκης που ήταν πρώτος στον ακοντισμό (F54) με βολή στα 29.17μ.

Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα το κατέκτησε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης στη σφαίρα F32 καθώς με βολή στα 10.26μ. ήταν τρίτος. Τέλος, χθες, κατά την τελευταία ημέρα των αγώνων ο Θανάσης Προδρόμου συμμετείχε στον τελικό του μήκους T20 και με καλύτερο άλμα στα 7.12μ. ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Παράλληλα η Ελλάδα πανηγύρισε έξι προκρίσεις στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν το 2024 στο Παρίσι.

Με τα χρώματα της Ελλάδας αγωνίστηκαν χθες το βράδυ δύο ακόμη αθλητές και συγκεκριμένα ο Λάζαρος Στεφανίδης στη σφαίρα (F33) και ο Φώτης Ντίμερης στη σφαίρα (F42, F63).

Ο Λάζαρος Στεφανίδης σημείωσε την καλύτερή του βολή στην τελευταία του προσπάθεια, η οποία μετρήθηκε στα 9.27μ. και του χάρισε την 7η θέση.

Οι προσπάθειές του Στεφανίδη στον τελικό της σφαίρας, κατά σειρά και οι θέσεις που του έδιναν: 7.81μ. (6ος), 7.91μ. (6ος), 8.55μ. (7ος), 8.38μ. (7ος), 8.82μ.(7ος), 9.27μ. (7ος).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μαροκινός Ζακαράια Ντερέμ με βολή στα 11.91μ. (εθνικό ρεκόρ). Το αργυρό κατέκτησε Ιταλός Τζουζέπε Καμπότσιο με την καλύτερη φετινή του επίδοση 11.42μ. και το χάλκινο ο Κροάτης Ντέρνι Τσέρνι με 11.08μ. (επίσης νέο καλύτερο φετινό).

Λίγα λεπτά αργότερα επιχειρούσε τις βολές του ο Φώτης Ντίμερης στον ενοποιημένο τελικό της σφαίρας (F42, F63).

Οι προσπάθειές του Έλληνα πρωταθλητή στον τελικό της σφαίρας, κατά σειρά και οι θέσεις που του έδιναν: 11.87μ. (6ος), 11.81μ.(7ος), άκυρη (7ος), 11.45μ.(8ος), 11.20μ. (8ος), 11.12μ.(8ος).

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βρετανός Άλιντ Ντέιβις με βολή στα 16.16μ., στο 2ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιρανός Σαγιάντ Μοχαμαντιάν με 14,38μ, (η καλύτερη φετινή του επίδοση) και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Εντένιλσον Ρομπέρτο με 14.06μ.