Τέταρτος με Παγκόσμιο ρεκόρ ο Μαλακόπουλος, στον τελικό προκρίθηκε ο Γκαβέλας

Runbeat Team   15:35 01-09-2021

Ο Στέλιος Μαλακόπουλος ισοφάρισε το δικό του Παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία του στον τελικό του μήκους στην Παραολυμπιάδα του Τόκιο, όμως δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει ένα μετάλλιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 4η θέση με άλμα στα 7.04μ. Ο Μαλακόπουλος παρότι ακρωτηριασμένος και στα δύο πόδια αγωνίζεται μαζί με αθλητές που έχουν ένα ακρωτηριασμό και αυτό σίγουρα κάνει τον ανταγωνισμό πολύ πιο δύσκολο γι’ αυτόν. Στον σημερινό τελικό αγωνίστηκαν αθλητές από τις κατηγορίες T64, T62 και T44 και δεν ήταν τυχαίο ότι οι τρεις πρώτοι προέκυψαν από την πρώτη κατηγορία. Έτσι νικητής αναδείχτηκε ο εκπληκτικός Γερμανός Markus Rehm με άλμα στα 8.18μ., ακολούθησε ο Γάλλος Dimitri Pavade με 7.39μ. και τρίτος ήταν ο Αμερικανός Trenten Merill με 7.08μ. Ουσιαστικά ο Μαλακόπουλος έχασε το μετάλλιο για τέσσερα εκατοστά από αθλητές με μονό ακρωτηριασμό.

Στον τελικό των 100μ. ο Γκαβέλας

Άνετα εξασφάλισε την πρόκρισή του στον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ11 ο Θανάσης Γκαβέλας με συνοδό τον Σωτήρη Γκαραγκάνη. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος με διαφορά στη 2η ημιτελική σειρά του αγωνίσματος με χρόνο 10.99, ενώ να θυμίσουμε ότι στα προκριματικά νωρίς το πρωί είχε σημειώσει παγκόσμιο ρεκόρ με 10.88. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για αύριο το μεσημέρι και ο Γκαβέλας με τον Γκαραγκάνη αναμένεται να διεκδικήσουν μετάλλιο.