Τζουμάκας και Τσαλοκώστα ξεχώρισαν στον 5ο Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων

Runbeat Team   15:40 08-05-2022

Πολλοί δρομείς βρέθηκαν στους δρόμους των Ιωαννίνων για να τρέξουν στον σημερινό (08/05) Ημιμαραθώνιο της πόλης που διοργανώθηκε για 5η φορά, αλλά και για τον παράλληλο αγώνα των 5 χιλιομέτρων.

Νικητής του αγώνα στα Ιωάννινα ήταν ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με χρόνο 1:11:41, καταφέρνοντας να επικρατήσει του Νικόδημου Νικολακέα για λίγα δευτερόλεπτα, με τον δεύτερο να τερματίζει σε 1:11:45. Τρίτος στον αγώνα ήταν ο Βασίλης Μπακας με 1:13:51, ενώ τέταρτος τερμάτισε ο Δημήτρης Λέκκος με χρόνο 1:16:35. Στη συνέχεια τερμάτισε ο Σπύρος Κρυπωτός με 1:16:43.

Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη στον ημιμαραθώνιο τερμάτισε η Δήμητρα Τσαλοκώστα με χρόνο 1:36:02, με την Ερμιόνη Χασκη να είναι δεύτερη με χρόνο 1:39:55. Τρίτη ήταν η Βάνα Σπύρου με 1:42:39, τέταρτη η Ελένη Καρατζά με 1:43:58 και πέμπτη η Λαμπρινή Ντούτση με 1:46:04.

Τα αποτελέσματα του αγώνα.

Πρωτιές για Λόλη και Τρούλη στα 5 χιλιόμετρα

Νικητής του αγώνα των 5 χιλιομέτρων ήταν ο Πέτρος Λόλης με 16:51, με δεύτερο τον Νίκο Τσιντώνη με 17:11 και τρίτο τον Απόλλωνα Γεωργίου (17:31). Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν οι Στέργιος Γοργολης με 18:14 και ο Γιώργος Γραμμενιάτης με 18:18.

Από τις γυναίκες ξεχώρισε η Μαριάννα Τρούλη με χρόνο 18:34, ενώ δεύτερη ήταν Κορίνα Παππά με χρόνο 21:08. Με επίδοση 21:23 την τρίτη θέση ήταν Θάλεια Ζωη. Τέταρτη ήταν η Μαρία Κρουσανιωτάκη (21:42) και πέμπτη η Βασιλική Στιβανάκη (22:02).