«Χρυσός» ο αθλητής του Σ.Δ.Υ. Μεγαλόνησος, Ανατόλι Ντουμπόβκιν στη Ρωσία

Runbeat Team   9:33 31-03-2021

Με τον καλύτερο τρόπο εκπροσωπήθηκε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεγαλόνησος στο ρώσικο πρωτάθλημα κλειστού στίβου βετεράνων, το οποίο πραγματοποιήθηκε 13-15 Μαρτίου στην πόλη Πένζα.

Στους αγώνες πήρε μέρος το μέλος του Συλλόγου, Ανατόλι Ντουμπόβκιν, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία στην ηλικιακή κατηγορία 45-49 στέλνοντας τη σφαίρα του στα 11.03μ. Αξίζει να σημειωθεί ότι η σφαίρα ζύγιζε 7 κιλά.

Το Ρωσικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου βετεράνων ήταν αφιερωμένο στην 75η επέτειο της νίκης της Σοβιετικής Ένωσης στον Μεγάλο Πατριωτικό Πόλεμο κατά της φασιστικής Γερμανίας. Στους αγώνες πήραν μέρος 373 αθλητές από 47 πόλεις της Ρωσίας.

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Μεγαλόνησος συγχαίρει τον Ανατόλι Ντουμπόβκιν για την επιτυχία του και του εύχεται καλή δύναμη και υγεία για περισσότερες κατακτήσεις στην αθλητική του καριέρα.