Zagori Mountain Running: Νικητές Hernandez, Τζαβάρα, Παγουνάδης και Γιαζιτζίδου!

Runbeat Team   16:07 24-07-2021

Με πολλές συμμετοχές και άρτια οργάνωση έγινε σήμερα η δεύτερη ημέρα του επετειακού Zagori Mountain Running. Η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης περιελάμβανε τους αγώνες TeRA 80km και Marathon 44+.

Στο «main event» του Zagori Mountain Running, είχαμε Ισπανό νικητή. Ο σπουδαίος δρομέας Miguel Angel Heras Hernandez κατάφερε να πάρει τη νίκη με χρόνο 8:38:09, περίπου 15 λεπτά μπροστά από τον Φώτη Ζησιμόπουλο που τερμάτισε δεύτερος με 8:53:38. Τρίτος τερμάτισε ο πολύ καλός σήμερα Απόστολος Τζουμάκας με 8:56:49, τέταρτος ο Νίκος Ροδόπουλος με 9:56:18 και μετά από 10:27:12 τερμάτισε ο Άγγελος Ζιάκας στην πέμπτη θέση.

Στον αγώνα των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε Νικολέτα Τζαβάρα με χρόνο 12:28:06. Την δεύτερη θέση πήρε η Στυλιανή Λεωνιδάκη με 13:24:03 και την τρίτη η Μαρία Ξηρόφωτου με χρόνο 13:30:18.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του αγώνα των 80 χιλιομέτρων.

Στον αγώνα των 44 χιλιομέτρων, που είχαμε τους πρώτους τερματισμούς λίγο πριν το μεσημέρι, ο Θανάσης Παγουνάδης επικράτησε στους άνδρες με χρόνο 4:30:37, κάνοντας τον καλύτερο χρόνο σε όλα τα περάσματα του αγώνα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με 4:45:59 και τρίτος ο Γιώργος Δημουλάς με 4:55:57. Από εκεί και πέρα, οι αθλητές που συμπλήρωσαν την πεντάδα στους άνδρες είναι επίσης Έλληνες, με τον Ανδρέα Τσιάρα (5:11:26) και τον Χρήστο Αγνουσιώτη (5:11:48) να τερματίζουν στην τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα.

Στον αντίστοιχο αγώνα των γυναικών, του 44km Marathon Plus, η χάλκινη Ολυμπιονίκης της κωπηλασίας από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Λονδίνο το 2012, Χριστίνα Γιαζιτζίδου κατάφερε να επικρατήσει, σημειώνοντας χρόνο 5:24:52. Λίγα λεπτά πίσω της τερμάτισε η Δήμητρα Τσαλοκώστα με 5:35:40, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η Μαρία Μάλαϊ με χρόνο 5:45:54. Φωτεινή Κολόκα (5:50:39) και Μαριέλα Τσίπα (6:50:52) τερμάτισαν στην τέταρτη και την πέμπτη θέση.

Πατήστε εδώ για να δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του ZMR 2021 - 44km Marathon Plus.

Αύριο, οι αθλητές θα γνωρίσουν από κοντά τις δύο ολοκαίνουριες διαδρομές των Half Marathon 21km και Entry Race 10km. Στις 07:45 το πρωί θα δοθεί η εκκίνηση στον ανανεωμένο αγώνα Half Marathon 21km ενώ στις 09:10 τη σκυτάλη εκκίνησης παίρνει ο ανταγωνιστικός Entry Race 10km. Όλες οι διαδρομές έχουν ως σημείο εκκίνησης και τερματισμού το Τσεπέλοβο.