Αποχαιρέτησαν τη χρονιά τρέχοντας σε Ισπανία και Ιταλία

Νίκη Μηλιαράκη   23:50 31-12-2020

Με τη συμμετοχή ορισμένων εκ των κορυφαίων αθλητών-τριών του κόσμου πραγματοποιήθηκε απόψε στη Βαρκελώνη το 22ο Cursa dels Nassos.

Στο καθιερωμένο μίτινγκ μεγάλων αποστάσεων έδωσαν το παρών σπουδαίοι δρομείς, έλειψα ωστόσο τα ρεκόρ.

Στα 5χλμ γυναικών, νικήτρια αναδείχτηκε η Γκενζέμπε Ντιμπάμπα με χρόνο 15 λεπτά, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Άνα Ντιμπάμπα με 16:02, ενώ την τριάδα έκλεισε η Έστερ Γκερέρο Πουιγκντεβάλ με 16:03.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Τζίμι Γκρεσιέρ κατάφερε να νικήσει στο… νήμα τον Σαντιάγο Κοτρόφε τερματίζοντας σε 13:39, έναντι 13:40 του Καταλανού. Τρίτος τερμάτισε ο Γιαν Σουρμπ με 13:45.

Στα 10χλμ, η Κενυάτισσα Έλεν Όμπιρι έκοψε πρώτη το νήμα με χρόνο 30:53, ενώ ακολούθησε η Μαγίντα Μααγιούφ με 33:19 και η Μάρτα Γκαλιμανί Γκουάς με 33:52.

Στους άνδρες, νικητής ήταν ο Μοχάμεντ Αμπουντί με 27:42, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Κάρλος Μάγιο Νιέτο με 28:06 και τρίτος ο νικητής των 5χλμ Τζίμι Γκρεσιέρ με 28:13!

Δράση και στη Μαδρίτη

Να σημειωθεί ότι δρομικοί αγώνες πραγματοποιήθηκαν επίσης απόψε στη Μαδρίτη, αλλά και στην Ιταλία.

Στην πρωτεύουσα της Ισπανίας, πραγματοποιήθηκε αγώνας 10χλμ, όπου στις γυναίκες η Αιθιόπισσα Γιαλαμχέρφ Γιαχουαλό έκανε την έκπληξη τερματίζοντας πρώτη με 31:17, την ίδια ώρα που η παγκόσμια πρωταθλήτρια στο μαραθώνιο της Ντόχα, Ρουθ Τσέπνγκετιτς ήταν δεύτερη με 31:50. Τρίτη ήταν η Αλέσια Ζαρμπό με 33:00.

Στους άνδρες, ο Κενυάτης Ντάνιελ Σιμιού Εμπένιο κατέκτησε την 1η θέση με χρόνο 27:41, ενώ 2ος ήταν ο Εγιόμπ Γκεμπριχιβέτ Φάνιελ με 28:08 και 3ος ο Πολ Τσελίμο με 28:14.

Τηρήθηκε η παράδοση στην Ιταλία

Ούτε η χιονόπτωση πτόησε τους αθλητές και τις αθλήτριες που πήραν μέρος στον καθιερωμένο αγώνα 5 και 10 χλμ που φιλοξενείται στην πόλη Μπολζάνο της Ιταλίας. Παρά τις αντίξοες συνθήκες οι επιδόσεις ήταν αρκετές καλές. Ξεχώρισε η κούρσα των 5χλμ ανδρών, όπου ο Όσκαρ Τσελίμο ήταν πρώτος με 13:17, ενώ δύο δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Ρόμπιν Εντρίξ και ακολούθησαν οι Αμπεντελαάτι Ιγκουιντέρ και Γέμαν Κρίπα με 13:20.

Στα 10χλμ γυναικών, κυριάρχησαν οι Κενυάτισσες. Η Κίπκεμποϊ ήταν 1η με 30:42 και ακολούθησαν η Τουιτόεκ με 30:43 και η Τζερούτ με 30:46.