16ος Ημιμαραθώνιος Νέας Υόρκης: Κόντρα Kiplimo και Cheptegei με στόχο το ρεκόρ διαδρομής

Runbeat Team   13:52 17-03-2023

Μία πολύ ενδιαφέρουσα δρομική μονομαχία επιφυλάσσει την προσεχή Κυριακή 19/3 ο 16ος Ημιμαραθώνιος της Νέας Υόρκης καθώς θα βρεθούν αντιμέτωποι ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του Cross Country, Jacob Kiplimo και ο Ολυμπιονίκης στα 5000μ., Joshua Cheptegei.

Ο 22χρονος Kiplimo θα αναμετρηθεί με τον 26χρονο συμπατριώτη του Cheptegei σ’ έναν από τους μεγαλύτερους ημιμαραθωνίους του κόσμου καθώς αναμένεται να αγωνιστούν 25.000 δρομείς.

Ο Cheptegei έχει κερδίσει τον Kiplimo έξι φορές σε αγώνες 5.000 και 10.000 μέτρων, ενώ ο Kiplimo κέρδισε τον Chepetegei στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου το 2020 και ήταν και η μοναδική φορά που οι δυο τους κοντραρίστηκαν στη συγκεκριμένη απόσταση. Σε αγώνες Cross Country, πάντως, υπάρχει μία ισορροπία καθώς μοιράζονται τις νίκες.

Ο Kiplimo θα μπει στην εκκίνηση του ημιμαραθωνίου έχοντας ατομικό ρεκόρ 57:31 που είναι και το τρέχον Παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ ο Cheptegei έχει προσωπικό ρεκόρ τα 59:21 που σημείωσε στην Πολωνία πριν από τρία χρόνια.

Κοινός στόχος είναι η επίτευξη ενός νέου ρεκόρ διαδρομής, το οποίο ανήκει στον Haile Gebrselassie που τερμάτισε τον αγώνα σε 59:24.

Ο νικητής θα κερδίσει 20.000 δολάρια ως χρηματικό έπαθλο.