17ο Ημιμαραθώνιο Ράξας: Νίκησε και τις καιρικές συνθήκες ο Μπύρος

Runbeat Team   18:12 12-12-2022

Περισσότεροι από 250 δρομείς παρέβλεψαν τις άσχημες καιρικές συνθήκες και βρέθηκα σε θέση εκκίνησης στον 17ο Ημιμαραθώνιο Ράξας, ο οποίος πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί στη Ράξα του Ν. Τρικάλων.

Οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές καθώς τόσο τις προηγούμενες ημέρες όσο και την ημέρα του αγώνα έβρεχε, όμως αυτό δε πτόησε τους μετέχοντες, οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών.

Στον ημιμαραθώνιο νικητής ήταν ο Θανάσης Μπύρος με χρόνο 1:15:54, δεύτερος ήταν ο Θανάσης Παπαδόπουλος με 1:16:29 και τρίτος ο Κώστας Φιλιππιδάκης με 1:24:38.

Από τις γυναίκες νικήτρια ήταν η Γεωργία Μπαρούτα με 1:45:28, δεύτερη ήταν η Ιωάννα Αντωνάκη με 1:49:04 και στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δήμητρα Κελεπούρη με 1:51:30.

Τα αποτελέσματα στον ημιμαραθώνιο

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και αγώνας 10χλμ, όπου την πρωτιά πανηγύρισε ο Γιώργος Κωνσταντάρας με χρόνο 33:50, τη 2η θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Σιακαβάρας με 36:50 και τρίτος ήταν ο Δημήτρης Μπάκος με 38:30.

Καταπληκτικό αγώνα έκανε η Δήμητρα Ντάσκα, η οποία τερμάτισε στην 4η θέση της γενικής και ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 39:26. Στην 6η θέση της γενικής και 2η γυναίκα ήταν η Άρτεμις Μόκκα με 41:02 και τρίτη ήταν η Βάσω Παπαποστόλου με 54:40.