2:18:58 στην Πράγα ο Καραΐσκος!

Runbeat Team   12:34 07-05-2023

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Παναγιώτη Καραΐσκο στον μαραθώνιο της Πράγας, με τον Έλληνα αθλητή να τερματίζει σε 2:18:58 στην 12η θέση και να πλησιάζει στο ένα λεπτό το ατομικό του ρεκόρ που είναι 2:17:58.

Ο έμπειρος δρομέας που πρόσφατα κατέκτησε το 5ο του Πανελλήνιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου στην Αθήνα, έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση τερματίζοντας σε λιγότερο από 2:20 στον αγώνα της Τσεχίας.

Ο Παναγιώτης Καραΐσκος έδειξε από νωρίς ότι βρισκόταν σε… καλό δρόμο, ακολουθώντας την τακτική του σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Νικητής του μεγάλου αγώνα ήταν ο Alexander Mutiso με χρόνο 2:05:09, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο Lemma Sisay με 2:06:26. Τρίτος τερμάτισε ο Philemon Rono με χρόνο 2:06:51, ενώ με χρόνο 2:20:42 την πρώτη θέση στις γυναίκες πήρε η Edesa Workenesh. Δεύτερη τερμάτισε η Margeret Wangari με 2:23:52 και τρίτη η Kibiwot Viola με 2:24:54.