2ος Υμηττός Marathon: Ξεχώρισαν Μυλωνάκης και Τζίμα στον δύσκολο αγώνα!

Runbeat Team   18:22 10-04-2022

Ο Νίκος Μυλωνάκης ήταν ο μεγάλος νικητής του 2ου Μαραθωνίου Υμηττού, που μετά την περσυνή επιτυχημένη διεξαγωγή του, επέστρεψε δυναμικά φέτος. Ο Μυλωνάκης έκοψε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού σε 6:06:47. Στην δεύτερη θέση του δύσκολου αγώνα 47 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Γιάννης Μπαγιος με 6:12:13, με τον Μανώλη Καραδημητρίου να παίρνει την τρίτη θέση με χρόνο 6:32:48.

Η Βασιλική Τζίμα τερμάτισε στην τέταρτη θέση γενικής και πρώτη στις γυναίκες με χρόνο 6:37:52, με την Βίκυ Αναστασιάδου να παίρνει την δεύτερη θέση με 8:38:42. Με χρόνο 8:40:59 στην τρίτη θέση βρέθηκε η Kayoko Tabata.

Ο αγώνας έγινε με σκοπό την προβολή της περιοχής του Νότιου Υμηττού με τα πανέμορφα μονοπάτια του, την Ιστορία του και την ευαισθητοποίησης της κοινωνίας για την προστασία του.

Ο αγώνας ακολούθησε κυκλική διαδρομή έχει 50% trail και 50% δρόμο βουνού και ήταν απαιτητικός (με πολλά τεχνικά μονοπάτια).

Έγινε στο Νότιο Υμηττό καλύπτοντας μία περιοχή φυσικού κάλους στο βουνό πάνω από τους δήμους Ελληνικού-Αργυρούπολης–Γλυφάδας– Βούλας, Βάρης, Βουλιαγμένης–Κορωπίου-Ηλιούπολης-Βύρωνα.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα του αγώνα.

Στο πλαίσιο της ίδιας διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε και ο αγώνας «Σέσι» - «Plogging» 27 χιλιομέτρων, στον οποίο επικράτησε ο Κωνσταντίνος Νικολούτσος με 3:24:22. Ο Μάρκος Παναγος πήρε τη δεύτερη θέση με 3:24:25, τερματίζοντας ουσιαστικά τρία δευτερόλεπτα πίσω από τον Νικολούτσο.

Ο Μηνάς Νεστορίδης ήταν τρίτος με επίδοση στις 3 ώρες, 24 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, ενώ από την πλευρά των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Νίκη Σαράντη με 3:33:29. Δεύτερη τερμάτισε η Λεμονιά Παναγιώτου με 3:41:22 και τρίτη η Κασσάνδρα Προκτερ με χρόνο 4:10:47.

(Φωτογραφία αρχείου από τον Μαραθώνιο του 2021)